Rok 2016 powoli dobiega końca, przyszedł więc czas na jego podsumowanie. Grudzień każdego roku to moment na spięcie klamrą tego, co nas zaskoczyło, co irytowało, wzbudzało ciekawość i dyskusje.
W cieniu sporu o Trybunał Konstytucyjny rozpoczął się nowy rok szkoleniowy aplikantów adwokackich. Cykl dydaktyczny podjęła grupa niespełna 20 osób, co stanowiło swego rodzaju novum, jako że od kilku lat standardem był rok liczący 50 – 60 osób. Miało to wpływ na procesy rekrutacji w kancelariach i wywołało od dawna niewidziane „zjawisko”, w którym to potencjalny patron zabiega o aplikanta, a sam aplikant wybiera swoje miejsce pracy spośród konkurencyjnych ofert. Z pewnością podniesie to jakość kształcenia i patronat w żadnym razie nie będzie miał już fikcyjnego charakteru. Taka sytuacja spowodowała również wzrost proponowanych wynagrodzeń dla aplikantów, co należy uznać za korzystne.
Początek roku to jak zawsze bale i spotkania towarzyskie, o mniej lub bardziej sformalizowanym charakterze. Podczas gdy rzesze prawników celebrowały karnawał, aplikanci trzeciego roku kompletowali notatki i wszelkie materiały niezbędne na egzamin zawodowy wyznaczony w połowie marca. Gdy już zdarzyło się któregoś z męczenników spotkać na imprezie to i tak tematem przewodnim rozmów był zakres odpowiedzialności komandytariusza, nowelizacja procedury karnej w kontekście zarzutów i wniosków apelacji czy zasada surogacji. W końcu tanecznym krokiem dobrnęliśmy do marca i trzymając kciuki za starszych kolegów i koleżanki oczekiwaliśmy na wyniki, które – jak się okazało – przerosły najśmielsze oczekiwania, bowiem izba szczecińska odnotowała jeden z najlepszych poziomów zdawalności w Polsce. W międzyczasie wyłoniono laureatów lokalnego Konkursu Krasomówczego – Bartosza Kaźmierczaka i Jacka Kępskiego, którzy reprezentowali szczecińskich aplikantów w starciu międzyizbowym. Mowa wygłoszona przez Bartosza Kaźmierczaka zyskała uznanie jury i zapewniła mu udział w Ogólnopolskim finale planowanym na styczeń 2017 roku.
Wśród aplikanckich wydarzeń odnotować dalej wypada Ogólnopolską Konferencję Kierowników Szkolenia połączoną ze zjazdem aplikantów, która odbyła się w majowy weekend w Sandomierzu. W trakcie wydarzenia odbyły się panele dyskusyjne, podczas których zebrani omawiali przebieg egzaminu adwokackiego w roku 2016, starając się wypracować wspólne wnioski i założenia na kolejne lata. Poruszono również bieżące problemy, jakie spotykają aplikantów w codziennej praktyce zawodowej. Zwracano między innymi uwagę na problem odpowiedzialności aplikantów za działania w charakterze kuratora nieznanego z miejsca pobytu, zastanawiano się nad wprowadzeniem do programu szkolenia przedmiotów specjalizacyjnych. Dyskusja pozostała otwarta, a wszelkie postulaty miały zostać uwzględniono przez kierowników szkolenia i obecnych przedstawicieli NRA. Następnie na przełomie września i października odbyła się Ogólnopolska Konferencja Aplikantów Adwokackich, o której pisałyśmy w poprzednim numerze In Gremio dotycząca nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego i karnego, przygotowująca również do kolejnego egzaminu zawodowego aplikantów.
Wśród przyjemnych wydarzeń nie można zapomnieć o Ogólnopolskiej Spartakiadzie Prawników w Szczecinie odbywającej się w dniach 7 -11 września, która okazała się sukcesem działalności Stowarzyszenia Ogólnopolska Spartakiada Prawników Szczecin 2016. Z całą pewnością niniejsze wydarzenie pozostanie w pamięci uczestników przez lata.
Poza wydarzeniami izbowymi, nie może nam umknąć z oczu, że ten rok był także rokiem „dobrej zmiany”, wobec czego doszło do wielu znaczących zmian w sferze politycznej oraz prawnej, zaczynając od zmian w zakresie funkcjonowania Trybunału Konstytucyjnego czy nowelizacji ustawy o prokuraturze, nie wspominając już o ponownym połączeniu funkcji Ministra Sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego. Od wielu miesięcy trwa dyskusja dotycząca całkowitego zakazu aborcji, która poważnie dzieli społeczeństwo, powodując organizowanie manifestacji osób będących zwolennikami obecnej regulacji, jak również jej przeciwników. Zauważalny w ostatnim okresie był również brak realnej opozycji w Sejmie, brak merytorycznych wypowiedzi, a w szczególności brak inicjatywy ustawodawczej po stronie partii politycznych z wyłączeniem partii rządzącej. W tym roku doszło do poważnej nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego, a także kolejnych zmian w kodeksie postępowania karnego. Z całą pewnością pod względem aktywności politycznej ten rok był rokiem zaskakującym. Wprowadzono wiele zmian w bardzo krótkim czasie, często bez konsultacji społecznych i prac w komisjach, co powoduje, że ich skutki (pozytywne czy negatywne) mogą być zauważalne dopiero po kilku lub kilkunastu latach.
Dynamika zmian w prawie silnie oddziałuje na nastroje aplikantów, przystępujących do egzaminu zawodowego w marcu 2017 roku. Nijak nie pociesza łacińska paremia beneficjum legis non debet esse captiosum, bo to właśnie szereg nowelizacji może skomplikować przedstawione stany faktyczne. Przed nami zatem czas intensywnej nauki i nadziei na pozytywny wynik czterodniowego maratonu egzaminacyjnego.
Koleżankom i Kolegom życzymy wytrwałości w pierwszych miesiącach nowego roku po to tylko, by dalej życzyć już wyłącznie pasma sukcesów.