W dniach od 28 do 31 marca 2017 r. odbędzie się egzamin adwokacki. Egzamin, który jest zwieńczeniem długiej drogi do zawodu i który wymaga od każdego aplikanta nie tylko wiedzy, ale przede wszystkim umiejętności praktycznych. Każdy z nas rozpoczynając trzeci rok aplikacji czuł za sobą cień zbliżającego się wielkimi krokami egzaminu adwokackiego. Obecnie, w styczniu, cień stał się zimnym oddechem, który za każdym razem powoduje dreszcze. Jak wyglądają przygotowania do egzaminu?
Mniej więcej we wrześniu ubiegłego roku rozpoczęliśmy wraz z innymi aplikantami wspólne dyskusje o kwestiach związanych ze sposobem zorganizowania nauki, o wyborze bibliografii oraz długości urlopu niezbędnego do przygotowania się mentalnego i merytorycznego do egzaminu. Przygotowania „właściwe” rozpoczęły się w styczniu, a to poprzez kompletowanie komentarzy, zakup kodeksów, opracowań czy drukowanie dostępnych na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości arkuszy egzaminacyjnych z poprzednich lat. Pojawiły się różne głosy dotyczące długości urlopu. Niektórzy z nas rozpoczęli go już w grudniu, inni w styczniu, a większość rozpoczyna go w lutym, co z naszej perspektywy jest słuszną koncepcją, gdyż okres dwóch miesięcy winien być wystarczający na merytoryczne przygotowanie. Inne podejście do egzaminu mają aplikanci, którzy przez okres aplikacji sformułowali mnóstwo pism procesowych czy środków zaskarżenia, inne natomiast osoby, które nie miały takiej możliwości z uwagi na inny charakter pracy czy profil kancelarii. Biorąc pod uwagę, że dwa lata temu odstąpiono od przeprowadzenia testu podczas egzaminu, całość przygotowań powinna skupić się na analizowaniu stanów faktycznych i prawnych oraz rozwiązywaniu kazusów, gdyż wychwycenie istoty sprawy i postawienie w apelacji odpowiedniego zarzutu jest kluczem do sukcesu. Nowością w dalszym ciągu pozostaje zadanie z zasad wykonywania zawodu lub z zasad etyki. W tej części egzaminu aplikanci obowiązani są do sporządzenia opinii na podstawie przedstawionego stanu faktycznego dotyczącego działania lub zaniechania adwokata. Pomocne mogą być zajęcia repetytoryjne, prowadzone w znacznej mierze przez członków komisji egzaminacyjnej, a sprowadzające się do powtórki i omówienia kwestii budzących najwięcej wątpliwości. Uczciwie przyznać należy, że nauka do egzaminu zawodowego rozpoczęła się już na studiach prawniczych i nie sposób powtórzyć całości materiału w kilka tygodni.
W trakcie wstępnych przygotowań oczywiście podpytywaliśmy starszych Kolegów i Koleżanki o receptę na pozytywny wynik z egzaminu zawodowego. Każdy przez pryzmat czasu mógł powiedzieć nam co było najistotniejsze podczas nauki i na co powinniśmy zwracać uwagę. I tak – najważniejsze jest odpowiednie nastawienie i spokojne, dokładne przeczytanie całych akt, aby nie ominąć ewentualnych naruszeń przepisów prawa materialnego czy procesowego. Dysponując już wyliczeniem konkretnych błędów konieczne jest sformułowanie prawidłowego zarzutu i wniosku. Pamiętać należy o wymogach formalnych projektowanego pisma. Rutyna w tym zakresie nie jest wskazana. Ci, którzy mają egzamin zawodowy za sobą przypominają, aby pomimo zmęczenia uważnie przeczytać swoją pracę, co pozwala na poprawienie błędów z pozoru nieistotnych, jednak mogących mieć wpływ na ocenę. Koledzy i Koleżanki zalecają, aby po napisaniu danej części egzaminu całkowicie przestać myśleć o treści zadania, nie analizować i nie roztrząsać zawartych w niej problemów. Niczego to już bowiem nie zmieni, a bardzo utrudnia pracę w kolejnych dniach. Podczas nauki do egzaminu należy położyć nacisk na zapoznanie się z arkuszami egzaminacyjnymi z poprzednich lat, gdyż odzwierciedlają one poziom trudności kazusów, a ich analiza pozwala na wykształcenie sposobu myślenia, pozwalającego na właściwe rozwiązanie zadania egzaminacyjnego. Pojawiają się też rady praktyczne na temat tego, co zabrać ze sobą na egzamin, jak rozłożyć go w czasie. Tutaj jednak opinii jest tyle, ile rozpytanych osób i nie sposób skonstruować uniwersalnej metody.
Końcowa rada praktyczna to oznaczenie wykrzyknikiem w kalendarzu daty 7 marca 2017 r., bowiem do tego dnia – w przypadku osób, które odbyły aplikację – należy złożyć wniosek o dopuszczenie do egzaminu i uiścić opłatę.
Egzamin adwokacki jest egzaminem praktycznym, ma sprawdzić umiejętności stosowania prawa w praktyce, umiejętności logicznego i analitycznego myślenia. Porady Kolegów i Koleżanek mogą być dla nas oczywiście pomocne, jednakże egzamin zawodowy jest wielką niewiadomą i trudno przewidzieć czego może dotyczyć kazus w konkretnym bloku. Niezależnie od tego, jak będziecie się czuć po przeczytaniu zadania egzaminacyjnego, pamiętajcie o tym, że tylko spokój może nas uratować 🙂