Program Edukacji Prawnej Szkolny Paragraf stanowi nową inicjatywę prowadzoną przez Fundację Court Watch Polska. W polskim społeczeństwie znaczna grupa obywateli nie jest świadoma, jak funkcjonuje sądowa rzeczywistość, a konieczność zetknięcia się z nią – często nadchodzi nieoczekiwanie i wzbudza wiele wątpliwości. Fundacja zamierza zapobiegać takim sytuacjom poprzez rozpowszechnienie wiedzy w zakresie prawa i sądownictwa.
Celem programu jest realne dotarcie do młodych ludzi z przekazem, który zwiększy ich świadomość prawną oraz ukształtuje postawy, które charakteryzować powinny dojrzałych obywateli, zainteresowanych życiem publicznym. Kluczowe jest sformułowanie „realne dotarcie”, ponieważ dotychczasowe doświadczenia Fundacji pokazują, że młodzież szkolna (czyli podstawowa grupa docelowa projektu) coraz mniej interesuje się klasycznymi wykładami, prelekcjami czy pogadankami. Są to formy kształcenia, które nie wymagają zaangażowania ze strony uczniów, nie wzbudzają wystarczającego zainteresowania, a przez to – nie są efektywne. Działania w ramach programu Szkolny Paragraf zostały zaplanowane tak, aby młodzież – poprzez włączenie się w przekaz – faktycznie zainteresowała się jego sednem i uwzględniła go w swoich dalszych poczynaniach i decyzjach życiowych.
Poczuj się jak adwokat
W projekcie wykorzystywane są dwa narzędzia edukacyjne: symulacje rozpraw sądowych i gra planszowa Prawopolis. Podczas symulacji jedynie rola sędziego jest pełniona przez wolontariusza Fundacji, natomiast w role pozostałych uczestników procesu (świadków, oskarżonego, ławników) wcielają się uczniowie. Umożliwia to młodym ludziom zapoznanie się z praktycznymi kwestiami dotyczącymi uczestnictwa w rozprawie (np. obowiązku zeznawania prawdy przez świadka) bez faktycznego ponoszenia konsekwencji ich nieznajomości.
Wolontariusze wykorzystują także opracowaną przez Fundację grę planszową Prawopolis, która jest symulacją zawodu adwokata w przystępnej, prostej i emocjonującej formie. Każdy z graczy wciela się w początkującego prawnika, a jego zadaniem jest analizowanie realnych sytuacji pod względem prawnym oraz odpowiadanie na pytania quizowe z różnych gałęzi prawa. Gra prezentuje podstawowe terminy związane z prawem i sądami. Obecnie trwa zbiórka crowdfundingowa na stronie www.wspieram.to/prawopolis, dzięki której można zakupić grę w przedsprzedaży i wesprzeć wydanie gry w profesjonalnym polskim wydawnictwie.
Z sal rozpraw do szkół w całej Polsce
W program edukacji zaangażowali się wolontariusze z całej Polski, tworząc większe grupy w miastach takich jak: Warszawa, Toruń, Katowice, Białystok i Łódź. Każdy wolontariusz biorący udział w Programie Edukacji Prawnej współtworzy grupę realizującą projekt na lokalnym gruncie bądź przewodniczy jej jako lider. Każdy z liderów przekazuje swoją wiedzę, ale również wchodzi w interakcję z uczniami, dzieli się doświadczeniem z sal sądowych, które nabył jako wolontariusz w ramach Obywatelskiego Monitoringu Sądów.
15 marca 2017 r. w ramach Programu Edukacji Prawnej – Fundacja uczestniczyła w organizacji Dnia Edukacji Prawnej, którego inicjatorem było Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia”. W siedmiu miastach w Polsce odbyły się zajęcia edukacyjne z uczniami oraz rozgrywki gry planszowej Prawopolis. Szczególnym wydarzeniem było spotkanie na Wydziale Prawa i Administracji w Łodzi, podczas którego studenci mieli okazję sprawdzić swoje umiejętności z zakresu prawa pod okiem sędzi Anny Marii Wesołowskiej.
W wyniku dotychczasowej działalności, prowadzonej w ramach Programu Edukacji Prawnej i zajęć zorganizowanych podczas Dnia Edukacji Prawnej, działaniami edukacyjnymi Fundacja Court Watch Polska objęła grupę blisko pół tysiąca uczniów.