Zgadzamy się, że znajomość podstawowych praw i obowiązków, świadomość i kultura prawna są niezbędne, aby każdy młody człowiek mógł funkcjonować jako świadomy obywatel. Młodzi ludzie posiadający wiedzę prawniczą z całą pewnością aktywnie zaangażują się w kształtowanie społeczeństwa obywatelskiego. Wykształcony, młody człowiek jest bardziej twórczy, kreatywny i świadomy otaczającego go świata. Znajomość podstawowych mechanizmów związanych z funkcjonowaniem machiny wymiaru sprawiedliwości pozwala również uniknąć wielu kłopotów. Jedną z podstawowych spraw jest utrwalenie u młodych ludzi nawyku odbierania korespondencji sądowej. Nadal funkcjonuje stereotyp, że nieodebranie pisma z sądu pozwoli uniknąć związanych z tym konsekwencji. Prosta historia jak od grzywny wymierzonej wyrokiem nakazowym za banalne wykroczenie polegające na wyłudzeniu przejazdu komunikacją miejską może dojść do orzeczenia kary zastępczej aresztu i wystawienia nakazu doprowadzenia do Zakładu Karnego – zmienia nastawienie młodych ludzi do ignorowania przesyłek sądowych. Kolejną istotną kwestią jest uświadomienie młodzieży jak ważne jest czytanie dokumentów i umów przed ich podpisaniem. Także znajomość przepisów dotyczących praw autorskich, ochrony wizerunku, czy nawet posiadania narkotyków może uchronić w przyszłości od poważnych problemów.
Sędziowie od lat angażują się w działania o charakterze edukacyjnym, prowadzą zajęcia w szkołach, które popularyzują wiedzę o prawie oraz zapraszają uczniów w charakterze publiczności na rozprawy. Z inicjatywy Oddziału Śląskiego Stowarzyszenia Sędziów Polskich IUSTITIA powstał podręcznik pod tytułem „Apteczka Prawna – Lex bez Łez”. Publikacja ta jest wynikiem współpracy członków stowarzyszenia z Wydziałem Prawa Uniwersytetu Śląskiego, Oddziałem Śląskiej Krajowej Izby Doradców Podatkowych, Polską Izbą Ubezpieczeń i Krajową Radą Notarialną. Atrakcyjna kolorystyka i szata graficzna to zasługa studentów Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Pomysłodawcy apteczki sędziowie Krystian Markiewicz i Marta Szczocarz-Krysiak otrzymali wyróżnienie w Konkursie Obywatelski Sędzia Roku 2015. „Apteczka Prawna” wyglądem przypomina przewodnik i taki też jest jej podstawowy cel. Ma być przewodnikiem po hermetycznym świecie przepisów prawnych. Ma pomóc młodemu człowiekowi odpowiedzieć na pytania: jakie ma prawa i obowiązki, co wolno, a czego nie wolno robić oraz jakie są skutki nieprzestrzegania prawa.
Zajęcia z „Apteczką Prawną” w szkołach ponadpodstawowych są prowadzone przez oddziały Stowarzyszenia, zaś uczestnicy tych zajęć otrzymują nieodpłatnie egzemplarze podręcznika. W ramach projektu „Apteczka Prawna” w październiku 2016 r. oddział Stowarzyszenia w Białymstoku podpisał porozumienie z Prezydentem Miasta w ramach projektu „Edukacja prawna młodzieży w Białymstoku”. W pilotażowym projekcie bierze udział 14 sędziów Sądu Rejonowego i Sądu Okręgowego w Białymstoku, którzy prowadzą zajęcia w sześciu szkołach ponadpodstawowych.
W dniu 15 marca 2017 r. Stowarzyszenie Sędziów Polskich IUSTITIA postanowiło po raz pierwszy zorganizować Dzień Edukacji Prawnej. Naszym zamiarem jest, aby powyższe wydarzenie miało charakter cykliczny i promowało wszelkie działania Stowarzyszenia i środowiska prawniczego związane z szeroko pojętą edukacją prawną. Planujemy w tym konkretnym dniu przeprowadzenie zajęć na terenie szkół ponadpodstawowych, zaproszenie uczniów do uczestnictwa w rozprawach oraz organizację konkursów i gier o charakterze edukacyjnym. Ustanowienie Dnia Edukacji Prawnej ma na celu zarówno podsumowanie podjętych już działań w sferze edukacji, jak i włączenie do tych działań wszystkich, którzy do tej pory nie angażowali się w podobne przedsięwzięcia.
Chcielibyśmy, aby Dzień Edukacji Prawnej stał się cyklicznym wydarzeniem, mobilizującym wszystkich przedstawicieli zawodów prawniczych do działań na rzecz edukacji prawnej społeczeństwa. Dlatego zwracamy się do Państwa o wspólne działania mające na celu propagowanie wiedzy prawniczej wśród młodzieży w dniu 15 marca 2017 r. i w przyszłości.