W dniu 24 marca 2022 r. na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego w sali Rady Wydziału przeprowadzony został Izbowy Konkurs Krasomówczy dla aplikantów adwokackich III roku. W konkursie udział wzięło 20 aplikantów. W tym roku dla uczestników konkursu przygotowane zostały 3 kazusy: jeden z zakresu prawa cywilnego i dwa z zakresu prawa karnego. W tygodniu poprzedzającym konkurs aplikanci losowali jeden kazus, rolę procesową oraz przeciwnika.
Punktualnie o godzinie 9. rozpoczął się konkurs. Jego uczestnicy z pełnym zaangażowaniem przystąpili do zmagań. Każdy bowiem w ramach swojego kazusu chciał przekonać nie tylko jury – sąd, ale również swojego przeciwnika procesowego, jak też zgromadzoną publiczność – studentów Wydziału do słuszności swojego stanowiska. Wielu uczestników decydowało się również na wygłoszenie repliki. Poziom konkursu był bardzo wysoki, na co uwagę zwróciło samo jury. Po niemalże 4 godzinach zmagań, po wysłuchaniu wszystkich przygotowanych mów końcowych, jury zarządziło przerwę celem przeprowadzenia narady i wyłonienia trojga laureatów.

W jury konkursu zasiadali: adw. Piotr Dobrołowicz, dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Szczecinie, prof. US dr hab. Ewelina Cała-Wacinkiewicz, dziekan Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego, adw. Andrzej Zajda, kierownik szkolenia aplikantów adwokackich oraz adw. Dagmara Stech, która w 2015 roku dotarła do Finału Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego Aplikantów Adwokackich im. adw. S. Mikke.
Po niemalże 30 minutach narady jury wyłoniło tegorocznych laureatów Izbowego Konkursu Krasomówczego. Laureatami zostali: apl. adw. Maksymilian Rojek (I miejsce), apl. adw. Sebastian Kliński (II miejsce) oraz apl. adw. Marta Drohomirecka (III miejsce).
Gratulacje należą się jednakże wszystkim uczestnikom konkursu. Każdy bowiem zasługiwał na osobne wyróżnienie, na co również uwagę zwracało jury. Ostatecznie, to poziom wystąpień wszystkich aplikantów przełożył się na efekt końcowy, jakim był bardzo wysoki poziom całego konkursu krasomówczego.
Laureaci I i II miejsca uzyskali jednocześnie kwalifikację do etapu środowiskowego, gdzie przyjdzie im się zmierzyć z aplikantami adwokackimi reprezentującymi poznańską, łódzką oraz zielonogórską izbę adwokacką. Gospodarzem etapu środowiskowego w tym roku jest Szczecińska Izba Adwokacka. Etap ten odbędzie się pod koniec czerwca tego roku.
W miejscu tym należy podziękować Władzom Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego za gościnę i umożliwienie przeprowadzenia konkursu w budynku Wydziału. Dla wielu aplikantów przeprowadzenie tego etapu konkursu w budynku Wydziału było możliwością powrotu w mury ich Alma Mater, w mury, które tak dobrze znają.
W dniu 9 kwietnia 2022 r. w Sali Koncertowej Zamku Królewskiego w Warszawie odbył się Finał Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego Aplikantów Adwokackich im. adw. Stanisława Mikke
w edycji 2020/2021, którego organizatorem była warszawska palestra.
W tegorocznym konkursie udział wzięło 10 aplikantów adwokackich wyłonionych w międzyizbowych eliminacjach. Byli nimi: apl. adw. Klaudia Bolesławska (Izba Adwokacka w Katowicach), apl. adw. Jessika Dudzik (Izba Adwokacka w Łodzi), apl. adw. Mateusz Jaguś (Izba Adwokacka w Warszawie), apl. adw. Justyna Kozłowska-Dzidek (Izba Adwokacka w Krakowie), apl. adw. Małgorzata Masłyk (Izba Adwokacka w Szczecinie), apl. adw. Przemysław Papiernik (Izba Adwokacka w Białymstoku), apl. adw. Joanna Skorycka (Izba Adwokacka w Warszawie), apl. adw. Natalia Spyra (Izba Adwokacka w Katowicach), apl. adw. Natalia Topor-Frydrysiak (Izba Adwokacka w Koszalinie) i apl. adw. Michalina Węgrzynowska (Izba Adwokacka w Olsztynie).

Uczestnicy konkursu swoje wystąpienia prezentowali na podstawie kazusów z zakresu prawa karnego i cywilnego.
Jury pod przewodnictwem adw. Pawła Gierasa wyłoniło następujące laureatki:
• adw. Klaudia Bolesławska (Izba Adwokacka w Katowicach) – Laureatka I. miejsca,
• apl. adw. Małgorzata Masłyk (Izba Adwokacka w Szczecinie) – Laureatka II. miejsca,
• apl. adw. Jessica Dudzik (Izba Adwokacka w Łodzi) – Laureatka III. miejsca.
Swoją nagrodę dla najlepszego jej zdaniem aplikanta występującego w konkursie wręczyła także pani Katarzyna Mikke – córka patrona konkursu. Wyróżnienie to otrzymała apl. adw. Natalia Spyra (Izba Adwokacka w Katowicach).
Należy podkreślić, że poziom wystąpień był bardzo wysoki i zwycięzcami okazali się wszyscy Finaliści.