Zawód prawnika bardzo się zmienił w ciągu ostatnich dziesięcioleci, a teraz nadszedł czas na kolejną
rewolucję, tym razem wywołaną przez sztuczną inteligencję (AI) i Chat GPT. Dzięki zautomatyzowanym
procesom i chatbotom, AI (ang. Artificial Intelligence, pl. sztuczna inteligencja) w coraz większym stopniu wspiera prawników w ich codziennej pracy. Ale czy ta technologia może całkowicie zastąpić prawników? Czy wpłynie na nasze zachowanie w sądzie, przed klientami? Czy nam pomoże, czy zaszkodzi?
Czym jest sztuczna inteligencja i na czym polega Chat GPT?
Chat GPT (ang. Generative Pre-trained Transformer) to rodzaj modelu uczenia maszynowego opracowanego przez firmę OpenAI, który służy do generowania tekstu. Model GPT działa poprzez przetwarzanie sekwencji danych wejściowych i przewidywanie kolejnych słów lub znaków na podstawie tego, co już zostało wprowadzone. Może być używany do różnych zastosowań, takich jak generowanie treści do artykułów, tworzenie opisów produktów czy też odpowiadanie na pytania w czacie.
Z pewnością każdy z nas miał już do czynienia z chatbotem. Dzwoniąc na infolinię banku lub próbując złożyć reklamację np. na stronie Amazon, zanim uzyskamy kontakt z pracownikiem, musimy odpowiedzieć na całą serię pytań za pośrednictwem automatycznie generowanego czatu.
Chat GPT funkcjonuje podobnie jak chatbot, przy czym opiera się na sztucznej inteligencji. Oznacza to, że nie powiela gotowych odpowiedzi, tylko generuje własne. Odpowiada na złożone pytania szybko i szczegółowo, w tym potrafi generować teksty zgodnie z określonymi specyfikacjami. Z Chatem GPT można więc rozmawiać jak z prawdziwą osobą i uzyskiwać od niego informacje – zapamiętuje on konwersację, dzięki czemu można odwoływać się do poprzednich pytań i odpowiedzi. Chat GPT działa w chmurze i nie jest jeszcze bezpośrednio podłączony do internetu.
Na potrzeby sporządzenia niniejszego artykułu, poleciłam Chatowi GPT przygotowanie odpowiedzi na kilka pytań. Oto efekt:
1. Czy możesz streścić w pięciu zdaniach artykuł 7 Konstytucji RP?
„Artykuł 7 Konstytucji RP stanowi, że Rzeczpospolita Polska jest państwem demokratycznym, praworządnym i społecznie sprawiedliwym, opartym na zasadzie równości obywateli. Konstytucja gwarantuje ochronę wolności i praw człowieka oraz poszanowanie godności każdej osoby. Państwo polskie chroni różnorodność kulturową i językową swoich obywateli. Artykuł 7 potwierdza również, że Rzeczpospolita jest zobowiązana do respektowania zasad prawa międzynarodowego i współpracy z innymi państwami w celu utrzymania pokoju i bezpieczeństwa. Artykuł ten stanowi fundament ustroju i wartości, na których opiera się państwo polskie”.
2. Napisz krótkie wezwanie do zapłaty (1000 zł).
„Szanowny Kliencie,
Zwracamy się do Ciebie w sprawie nieopłaconej faktury o numerze [numer faktury] na kwotę 1000 zł. Przypominamy, że termin płatności minął [podaj datę]. Pomimo przesłanych wcześniejszych przypomnień, nie otrzymaliśmy od Ciebie żadnej informacji ani dokonania płatności.
Pragniemy podkreślić, że terminowe regulowanie zobowiązań jest niezwykle istotne dla utrzymania zdrowych relacji biznesowych. Dlatego też zwracamy się z uprzejmą prośbą o niezwłoczne uregulowanie należności w terminie [podaj krótki, realistyczny termin] na nasze konto bankowe [podaj numer konta].
W przypadku, gdybyś miał/a jakiekolwiek pytania dotyczące faktury lub potrzebował/a dodatkowych informacji, jesteśmy dostępni pod [podaj kontakt telefoniczny lub adres e-mail].
Pragniemy przypomnieć, że w przypadku braku uregulowania należności w ustalonym terminie, będziemy zmuszeni podjąć odpowiednie kroki prawne w celu odzyskania długu. Wierzymy jednak, że znajdziemy satysfakcjonujące rozwiązanie tej sytuacji bez konieczności podejmowania dalszych działań.
Liczymy na Twoją odpowiedzialność oraz współpracę w tej kwestii. Wierzymy, że sprawa zostanie załatwiona szybko i sprawnie. Dziękujemy za zrozumienie.
Z poważaniem, [Twoje imię i nazwisko] [Nazwa firmy]”.
3. Opisz krótko Szczecińską Izbę Adwokacką.
„Szczecińska Izba Adwokacka jest jedną z lokalnych izb adwokackich działających w Polsce. Została utworzona w celu reprezentowania i organizowania adwokatów praktykujących w Szczecinie i okolicach.
Izba Adwokacka pełni istotną rolę w środowisku prawniczym, dbając o przestrzeganie standardów etycznych i zawodowych w praktyce adwokackiej. Jej głównym celem jest ochrona interesów adwokatów oraz zapewnienie jakości usług prawnych świadczonych przez członków izby.
Szczecińska Izba Adwokacka prowadzi rejestr adwokatów praktykujących w regionie, sprawuje nad nimi nadzór dyscyplinarny oraz organizuje szkolenia i konferencje mające na celu podnoszenie kwalifikacji zawodowych adwokatów.
Izba Adwokacka w Szczecinie pełni również funkcję reprezentacyjną, dbając o dialog z organami państwowymi, uczestnicząc w procesie tworzenia i zmiany przepisów prawa oraz działając na rzecz rozwoju i ochrony praworządności.
Dzięki Szczecińskiej Izbie Adwokackiej adwokaci mają możliwość wymiany doświadczeń, podnoszenia swoich umiejętności oraz korzystania z wsparcia i porad kolegów z zawodu.
Podsumowując, Szczecińska Izba Adwokacka pełni ważną rolę jako samorząd zawodowy adwokatów w regionie, dbając o jakość świadczonych usług prawnych, przestrzeganie zasad etyki zawodowej oraz reprezentację interesów adwokatury w Szczecinie i okolicach”.
Z pewnością sztuczna inteligencja, taka jak Chat GPT, będzie się dalej rozwijać w przyszłości i będzie w stanie odciążyć prawników od coraz większej ilości pracy. Na razie jednak nie wygląda na to, by program był na tyle dobry, by można było z nim niezawodnie pracować. Chat GPT nie przytacza źródeł, na które się powołuje, przez co nie pozwala zweryfikować tekstu.
Doskonałym przykładem nieostrożnego korzystania z Chatu GPT jest historia amerykańskiego adwokata, Stevena A. Schwartza z kancelarii Levidow, Levidow & Oberman, który zapytał Chat GPT o określone precedensy i przyjął odpowiedzi bez kontroli.
Sprawa, która toczyła się przed Sądem Rejonowym dla Południowego Okręgu Stanu Nowy Jork była dość standardowa: powód Roberto Mata leciał w 2019 r. z Salwadoru do USA, obsługiwany przez kolumbijskie linie lotnicze Avianca. Ponieważ stewardesa uderzyła go wózkiem w kolano, zdecydował się poprosić swoich prawników o złożenie pozwu przeciwko amerykańskiemu oddziałowi linii lotniczej. Prawnicy Avianca powołali się wówczas przed sądem na zarzut przedawnienia, co z kolei skłoniło pełnomocnika powoda do argumentowania przeciwko przedawnieniu za pomocą precedensów.
Adwokat Schwartz złożył do sądu wykaz precedensów, które potwierdzały jego stanowisko w sprawie, a które zostały wygenerowane za pośrednictwem Chatu GPT. Pełnomocnicy pozwanego po zapoznaniu się z wykazem zauważyli, że mimo iż wskazane nazwiska osób i firm oraz sądy istniały, to nie istniała ani jedna sprawa wymieniona w wykazie. Poprosili więc pełnomocnika powoda o udostępnienie im treści przywołanych orzeczeń. Pełnomocnik udostępnił strony rzekomych fragmentów akt – które również wygenerował za pośrednictwem Chatu GPT. Po zapoznaniu się z przesłanym materiałem pełnomocnicy pozwanego zaczęli podejrzewać pełnomocnika powoda o korzystanie z pomocy sztucznej inteligencji. Zapytany o to adwokat Schwartz przyznał, że był „wspomagany” przez ChatGPT w swojej pracy.
Chatbot wytworzył nowe „sprawy” ze swojej bazy danych i nadał im pozory autentyczności. Sprawa ta rzuca światło na pułapki związane ze sztuczną inteligencją: Sztuczna inteligencja, taka jak Chat GPT, generuje coś, co wydaje się być nowym i prawdziwym materiałem z materiału źródłowego, który jest montowany zgodnie z algorytmicznym i statystycznym prawdopodobieństwem.
Adwokat Schwartz ma teraz poważne kłopoty: chociaż natychmiast przyznał się do błędu przed sądem i przyrzekł, że będzie w przyszłości weryfikował źródła, sąd ocenił jego działanie jako możliwą próbę oszustwa przy użyciu sfałszowanych informacji i nazwał to „bezprecedensową okolicznością”.*
Czy nowe technologie okażą się błogosławieństwem czy przekleństwem, zależy wyłącznie od nas. Jedno jest pewne – korzystajmy z nich mądrze.
*Sprawa Mata przeciwko Avianca, Inc. jest zarejestrowana pod sygnaturą 1:22-cv-01461.