W dniu 5 października 2021 r., z niewielkimi wyjątkami, w życie weszły przepisy ustawy z dnia 18 listopada 2020 r. o doręczeniach elektronicznych. Aktem tym ustawodawca polski całkowicie zrewolucjonizował system doręczeń w Polsce, wprowadzając prymat doręczeń elektronicznych nad doręczeniami tradycyjnymi.
Wypada wskazać, że termin wejścia w życie obowiązku posiadania adresu do e-doręczeń przez niektóre zawody zaufania publicznego był wielokrotnie przekładany. Są tacy prawnicy, którzy nie wierzą, że przepisy zaczną obowiązywać od 10 grudnia 2023 r. Niemniej, bądźmy przygotowani!
Od dnia 10 grudnia 2023 r. następujące zawody zaufania publicznego muszą mieć zarejestrowany adres elektroniczny do e-doręczeń:
– adwokat wykonujący zawód,
– radca prawny wykonujący zawód;
– doradca podatkowy wykonujący
zawód;
– doradca restrukturyzacyjny wykonujący zawód;
– rzecznik patentowy wykonujący
zawód;
– notariusz wykonujący zawód.
E-doręczenie to elektroniczny odpowiednik listu poleconego za potwierdzeniem odbioru. Z takiej komunikacji będą korzystać podmioty publiczne, firmy i zawody zaufania publicznego, ale też obywatele, przy czym ci ostatni fakultatywnie.
Adres do e-doręczeń to adres doręczeń elektronicznych (ADE) nadawany użytkownikowi e-doręczeń. To nie jest adres e-mail. Każdy adres do e-doręczeń wpisany jest do Bazy Adresów Elektronicznych (BAE). Baza Adresów Elektronicznych to rejestr publiczny, w którym zapisywane są wszystkie adresy do e-doręczeń.
Jak założyć adres do e-doręczeń?
Aby założyć adres do e-doręczeń należy wypełnić wniosek o założenie adresu do e-doręczeń na stronie
gov.pl. By mieć możliwość złożenia wniosku należy zalogować się profilem zaufanym lub e-dowodem.
W formularzu konieczne będzie podanie danych firmy, dla której zakładany jest adres. Jest możliwe również wskazanie administratora skrzynki, czyli osoby, która będzie nią zarządzała w imieniu firmy. Po utworzeniu adresu i skrzynki, otrzymamy wiadomość, gdzie będzie instrukcja, jak aktywować adres do doręczeń elektronicznych. Po aktywacji adresu zostanie on wpisany do bazy adresów elektronicznych. W praktyce, sama rejestracja jest bardzo intuicyjna.
Osobną kwestią jest regularne sprawdzanie skrzynki po jej utworzeniu i pilnowanie korespondencji celem uniknięcia ryzyka niedopełnienia terminów.