W dniu 2 października 2023 roku w Sądzie Apelacyjnym w Szczecinie aplikanci adwokaccy I roku zaprezentowali kolejną już symulowaną rozprawę sądową.
Przedsięwzięcie zorganizowano w oparciu o akta sprawy karnej dotyczącej przestępstwa korupcyjnego. Przedstawiony stan faktyczny był dość nieoczywisty, co dało przedstawiającym duże pole manewru zarówno w zakresie prezentowanego postępowania dowodowego, w tym zwłaszcza rozległych zeznań świadków, jak i zastosowania wielu instytucji przewidzianych w k.k. oraz k.p.k. Inscenizacja trwała kilka godzin i zawierała w sobie wszystkie elementy postępowania karnego na etapie sądowym – od otwarcia rozprawy, przez postępowanie dowodowe, zamknięcie przewodu sądowego, aż do ogłoszenia wyroku.
Rozprawa symulowana okazała się, zwłaszcza dla aplikantów wcielających się w rolę sędziego czy prokuratora, świetnym sposobem na poznanie procesu sądowego z perspektywy osób pełniących w nim role inne od tej, którą aplikanci adwokaccy zajmują się na co dzień. Dla wszystkich była też świetnym, praktycznym powtórzeniem materiału z procedury karnej, a także swoistą próbą sił w zakresie wystąpień publicznych – tak przecież istotnych w zawodzie adwokata. W odróżnieniu jednak od wystąpień na prawdziwej sali rozpraw wszystko przebiegło w bezstresowej, przyjaznej atmosferze i, poza aspektem dydaktycznym, stanowiło także okazję do integracji aplikantów, którzy w zrealizowane przedsięwzięcie włożyli dużo ciężkiej, zespołowej pracy.
Po skończonej inscenizacji wykładowcy zreferowali rozmaite aspekty przeprowadzonej rozprawy, zwracając szczególną uwagę na zagadnienia proceduralne, rolę adwokata w sprawie karnej, trafność zadawanych pytań, a także sztukę wystąpień publicznych. Wszyscy recenzujący stwierdzili, że przedstawiona symulacja rozprawy wypadła bardzo dobrze, a więc aplikanci mają zadowalająco przyswojone podstawy poruszania się w procesie karnym – które rzecz jasna muszą jeszcze rozwijać.
Przedstawiający starali się tym bardziej, że na widowni obecni byli studenci Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego, dla których to poznawanie prawa w praktyce jest szczególnie ważne. Z pewnością każdy z oglądających mógł przewidywać hipotetyczne rozwiązanie ciekawej sprawy i następnie skonfrontować swoje wyobrażenia z rzeczywistością. Miejmy nadzieję, iż przedsięwzięcie wywarło dobre wrażenie na widzach i że w przyszłości licznie zasilą oni szeregi Palestry.
Serdeczne podziękowania należą się Pani Prezes Sądu Apelacyjnego w Szczecinie Beacie Górskiej za udostępnienie sali sądowej i strojów urzędowych na potrzeby inscenizacji, a także Pani Prodziekan dr Beacie Kanarek z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego za zainteresowanie wydarzeniem młodzieży i zapewnienie wspaniałej widowni.
Apl. adw. Marcin Sindrewicz