14 września w Filharmonii w Szczecinie, członkowie dwunastu szczecińskich samorządów zawodowych:
Aptekarzy, Architektów, Biegłych Rewidentów, Doradców Podatkowych, Komorników, Lekarzy, Lekarzy
Weterynarii, Notariuszy, Pielęgniarek i Położnych, Radców Prawnych, Rzeczników Patentowych i Adwokatów, wymienili się wspólnymi doświadczeniami związanymi z wykonywaniem zawodów zaufania publicznego. Wyłaniające się z dyskusji zbieżne wyzwania i wspólne perspektywy, nie pozostawiały wątpliwości co do zasadności stałej współpracy i wzajemnego wsparcia samorządów zawodowych Szczecina.
Współorganizowaną przez Szczecińskie Porozumienie Zawodów Zaufania Publicznego (SP ZZP) konferencję „Silne zawody zaufania publicznego – dlaczego potrzebuje ich demokracja?”, otworzył przedstawiciel samorządu przewodniczącego Porozumieniu w pierwszej kadencji – Dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Szczecinie adw. Piotr Dobrołowicz. Dziekan przypomniał, że rozmowy w zakresie konieczności współpracy toczyły się między samorządami od wielu lat. Zaznaczył, że Porozumienie zapewnia jego członkom wzajemne wsparcie, dzięki czemu pomimo stosunkowo krótkiego stażu, możliwe było podjęcie wspólnych stanowisk w istotnych dla samorządności sprawach.
W imieniu władz miasta, wsparcie dla inicjatywy porozumienia wyraził dr hab. Daniel Wacinkiewicz – Zastępca Prezydenta Miasta Szczecin. Zabierając istotny głos w dyskusji o samorządności zawodowej, zaznaczył wartość modelu nowoczesnego państwa demokratycznego, uwzględniającego decentralizację władzy, w tym poprzez istotny udział samorządności w jej sprawowaniu.
Dziękując za wystąpienia w pierwszej części wieczoru, prowadząca konferencję adw. Karolina Werema-Karłuk przekazała głos adw. Agnieszce Różewicz i r. pr. Adamowi Jędrzejewskiemu, prowadzącym panele dyskusyjne z udziałem przedstawicieli samorządów zawodowych.
W pierwszym z paneli, poświęconym znaczeniu samorządności dla obrony wolności obywatelskich, wychodząc od głośnego przypadku ujawnienia przez byłego Ministra Zdrowia, treści wystawionej przez lekarza recepty, szczególnie stanowczo wybrzmiało ryzyko związane z potencjalnym dostępem grupy interesów, do danych objętych ochroną interesu publicznego. W dalszej części panelu, w związku z toczącym się przed Trybunałem Konstytucyjnym postępowaniem sygn. K 6/22, w którym zakwestionowano zgodność z Konstytucją przepisu dotyczącego obowiązkowej przynależności adwokatów do Izb według kryterium siedziby zawodowej, prelegenci wskazywali na przynależność do samorządu jako gwarancję z jednej strony – niezależności przedstawicieli zawodów zaufania publicznego od władzy publicznej i grup interesów, z drugiej strony – utrzymywania standardu jakościowego i etycznego wykonywanych zawodów.
Panel drugi, dotyczący znaczenia samorządności dla prawidłowego wykonywania zawodu, rozpoczęto od podkreślenia znaczenia zaufania obywatela, jako elementu koniecznego prawidłowego wykonywania zawodu. Temat ten znalazł szczególny wyraz w przywołanej sprawie projektu ustawy dotyczącej rozwoju e-administracji, który przewidywał utworzenie cyfrowej bazy dokumentacji zleceń i dokumentacji firm audytorskich. Baza obejmować miała dane poufne, w tym m.in. informacje na temat strategii, plany budowy przewagi konkurencyjnej, czynniki ryzyka, czy know-how przedsiębiorców. Po stanowczym sprzeciwie środowiska biegłych rewidentów i pozostałych samorządów zawodów zaufania publicznego, projekt wycofano. Na zakończenie dyskusji, na przykładzie udostępnianej w ramach Polskiego Ładu bazy nieodpłatnych projektów budowlanych domów jednorodzinnych o powierzchni zabudowy do 70 m2, omówiono znaczenie samorządności zawodowej dla ochrony praw przedstawicieli danego zawodu i prawidłowego jego wykonywania.
Wieczór zamknęło przyjęcie wspólnego stanowiska w zakresie wyborów parlamentarnych. Podkreślając, że niezależnie od zmiennej sytuacji politycznej, ochrona samorządności zawodów zaufania publicznego, zawsze stanowić będzie podstawową gwarancję bezpieczeństwa obywatela, samorządy – członkowie Porozumienia, zaapelowali o uwzględnienie w dokonywanych wyborach politycznych, spójności prezentowanych programów z konstytucyjnymi podstawami samorządności zawodowej.
Agnieszka Różewicz
adwokat, pełnomocnik ORA w Szczecinie d.s. Szczecińskiego Porozumienia Zawodów Zaufania Publicznego