Rada Izby Komorniczej w Szczecinie zakończyła pierwszy rok działalności obecnej kadencji, której przewodniczył Tomasz Szybalski. Rok 2023 to nie tylko realizacja ustawowo określonych zadań, lecz również ambitne cele, które w ocenie członków Rady mają przyczynić się do dalszego rozwoju lokalnego samorządu i ocieplenia wizerunku komornika.
Jednym z podstawowych założeń było przywrócenie wydarzeń wspierających integrację środowiska oraz przedstawienie oferty szkoleń dla komorników i asesorów komorniczych po ustaniu pandemii. Podjęto działania, które skutkowały między innymi zorganizowaniem w porozumieniu z Radą Izby Komorniczej w Poznaniu i Radą Izby Komorniczej w Łodzi kilkudniowego szkolenia w Karpaczu. Po kilku latach powrócono również do organizacji spotkań w biurze Izby Komorniczej w Szczecinie. Pomimo słabnącego zainteresowania aplikacją komorniczą udało się utworzyć w Szczecinie szkolenie dla aplikantów I roku.
Na bieżąco podejmowano inicjatywy mające na celu przybliżenie społeczeństwu zawodu komornika. Urzeczywistnieniem powyższego było zawiązanie ścisłej współpracy w Wydziałem Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego i wsparcie realizacji wydarzeń organizowanych dla poszerzenia świadomości prawnej w społeczeństwie oraz wiedzy prawniczej, jak również zaprezentowanie studentom i uczniom szkół średnich specyfiki zawodu w trakcie wydarzenia pod nazwą: „Europejski Dzień Prawnika”. Podjęto współpracę dla ułatwienia studentom odbycia praktyk w kancelariach komorniczych oraz brano czynny udział spotkaniach Szczecińskiego Porozumieniu Zawodów Zaufania Publicznego. Za pośrednictwem rzecznika prasowego uczestniczyliśmy w audycjach radiowych i telewizyjnych poruszających tematy egzekucji sądowej. Nasza reprezentantka w Międzynarodowej Unii Komorników Sądowych (UIHJ) miała możliwość bycia moderatorem międzynarodowego panelu poświęconego licytacjom elektronicznym, prowadzić webinar pod nazwą: „Jak egzekwować w …” w ramach porównania systemów egzekucyjnych w Polsce, Czechach oraz Niemczech i uczestniczyć w Radzie Stałej UIHJ w Luksemburgu i Paryżu. Działania Izby i jej członków były stale przekazywane za pośrednictwem mediów społecznościowych. Nastąpił znaczący rozwój i zainteresowanie naszym kontem na platformie Facebook.
Izba Komornicza w Szczecinie w liczbach:
Na chwilę oddania tekstu do druku w Izbie Komorniczej w Szczecinie działało stu trzydziestu pięciu komorników, którzy zatrudniają łącznie osiemdziesięcioro asesorów komorniczych. W 2023 roku ślubowanie złożyło pięcioro nowych komorników. Na I roku aplikacji szkolenie odbywa obecnie siedmioro aplikantów, zaś na II roku są to dwie osoby. Izba oczekuje na rozstrzygnięcie przez Ministra Sprawiedliwości dwóch konkursów o objęcie kancelarii komorniczych po komornikach oraz rozpatrzenie jednego wniosku o utworzenie nowego rewiru komorniczego. W 2023 roku pożegnaliśmy jednego komornika, który odszedł z zawodu z uwagi na osiągnięcie wieku emerytalnego.