Za nami siódma już akcja Tygodnia Konstytucyjnego, której inicjatorem i organizatorem jest Stowarzyszenie im. Prof. Zbigniewa Hołdy. W tym roku pod hasłem nie tylko Konstytucji, ale przede wszystkim wolności słowa i mowy nienawiści.
Blisko 450 szkół w całym kraju zgłosiło uczestnictwo w akcji. Równie imponująca liczba prawników (ok. 700 osób) prowadziła pro bono w tychże szkołach zajęcia i warsztaty w przedmiocie prawa. Tydzień Konstytucyjny formalnie trwał od 21 do 25 października, nieformalnie – zajęcia prowadzone były także dodatkowo jeszcze po tej dacie.
Zagadnienia tegorocznych zajęć skupiały się na wolności słowa, znaczeniu mowy nienawiści i hejtu, a także zagrożeniach z nimi związanych. Celem rozmowy z młodzieżą o takiej tematyce było wyposażenie uczniów w narzędzia, sposoby, które umożliwią rozpoznanie zjawiska mowy nienawiści, jak i również pozwolą na obronę przed nią.
Lekcje w większości przypadków prowadzone były w formie warsztatów, z aktywnym uczestnictwem uczniów. Z uczniami klas siódmych udało nam się wspólnie dojść do wniosku o znaczeniu i wadze wypowiadanych słów i tego, jak potrafią eskalować do hejtu, mowy nienawiści, a nawet przemocy. Uczniowie dowiedzieli się, że to w Konstytucji znajdą pojęcia takie jak godność człowieka i wolność słowa. Poznali sposoby radzenia sobie z hejtem i uświadomili, co tak naprawdę ma wspólnego z tym zjawiskiem wolność słowa.
Dzieląc się doświadczeniem z prowadzonych wśród 7-klasistów lekcji, przyznaję, że większość uczniów miała do czynienia z mową nienawiści, hejtem, ale niestety niewiele z nich wiedziało, czym jest Konstytucja, co się w niej znajduje i jakie prawa są w niej zagwarantowane. To dowód na to, że tego typu inicjatywy są w naszym społeczeństwie bardzo potrzebne.