Najprawdopodobniej zaczęło się w Kamieniu Pomorskim we wrześniu 1977 roku, kiedy to
Ośrodek Badawczy Adwokatury zorganizował plener malarski pod nazwą „Krajobraz Pomorski”.
Z pewnością adwokaci malowali już wcześniej, wszak w czerwcu 1977 odbyła się w Warszawie
wystawa prac adwokatów–plastyków, gdzie poza obrazami prezentowano również rzeźby,
jednak to w Kamieniu Pomorskim pierwszy raz adwokaci malowali wspólnie. W plenerze
brali udział adw. Jerzy Piosicki czy adw. Wacław Peda z Gostynina pod Płockiem.
W 1980 roku zakupiony został ośrodek wypoczynkowy w Niechorzu i w 1982 roku, najprawdopodobniej w maju, odbył się plener adwokatów plastyków „Niechorze 1982”. Brakuje już świadków tamtych wydarzeń, a ci, którzy mogliby coś pamiętać, nie przypominają sobie tych wydarzeń.
Zorganizowano 4 plenery malarskie w Niechorzu, później zaś (od 1987 roku) wydarzenie odbywało się w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą. Zachowano numerację, przyjmując, że pierwszy plener odbył się w Kamieniu Pomorskim, a kolejne cztery w Niechorzu, stąd plener w Kazimierzu otrzymał numer „6”.
W plenerach brali udział adwokaci z całej Polski, a w tym Helena Juszko, Maria Lewandowska, Kazimierz Krzymowski (Lublin), Wanda Klott de Heydenfeldt, (Warszawa), Jan Jaworski, Włodzimierz Skrzymowski, Edward Krzywonos, Jerzy Piosicki (Szczecin), Witold Polański, Henryk Zawadzki czy Wacław Peda.
Ukoronowaniem działalności adwokatów plastyków na terenie Izby szczecińskiej było powołanie z dniem 1 stycznia 1985 roku „Klubu Adwokatów Plastyków w Szczecinie” przy Ośrodku Badawczym Adwokatury. Siedzibę klubu stanowiła siedziba Rady Adwokackiej w Szczecinie tj. lokal przy ul. Narutowicza 3.
Owocem tych plenerów były liczne obrazy, a w tym stanowiące wyposażenie Ośrodka w Niechorzu. Część obrazów przekazano do Muzeum Adwokatury w Warszawie, część do rozmaitych izb adwokackich, niektóre trafiły do kolekcji prywatnych, a kilkanaście pozostało w Niechorzu. Z kronikarskiego obowiązku trzeba odnotować, że na IV plenerze w 1985 roku wykonano 26 prac olejnych i akwarelowych.
Do 2023 roku w Niechorzu zostało kilkanaście obrazów. Trudne warunki – brak ogrzewania i wilgoć połączone z brakiem konserwacji zdegradowały dzieła. 14 kwietnia 2023 roku obrazy zostały przewiezione do Szczecina. Tragiczny stan obrazów widoczny był już w trakcie ich pakowania, lecz w pełni objawił się dopiero w Szczecinie. Konserwatorzy stwierdzili między innymi, że na dziełach obecne są grzyby lub pleśnie, które mogą zagrażać zdrowiu.
Spontaniczny pomysł społecznej renowacji, zaanonsowany na Zgromadzeniu Izby w dniu 15 kwietnia 2023 doprowadził do uratowania wszystkich obrazów. Kilkunastu patronów sfinansowało renowacje obrazów oraz ich oprawienie.
Zwieńczeniem renowacji obrazów i przywrócenia ich do izbowego „życia” była wystawa zorganizowana przez kustosz Galerii „Pod Żabotem” adw. Martynę Kawiak. „Adwokacka Sztuka Krajobrazu” otwarta została w dniu 17 listopada 2023 roku i towarzyszył jej koncert zespołu „The Green Jabots” oraz projekcja filmu o adw. Piosickim „Muza i Paragraf”.
Siedziba Izby zapełniła się ludźmi, było wiele osób niezwiązanych z adwokaturą czy nawet prawem. Była okazja do integracji, ale też do rozmowy o malarstwie, ale nie tylko.
Obrazy eksponowane obecnie w siedzibie Szczecińskiej Izby Adwokackiej są ciekawym przykładem dziedzictwa szczecińskiej adwokatury. Przedstawiają głównie krajobrazy nadmorskie, morze czy wydmy. Kilka z nich prezentuje naprawdę wysoki poziom artystyczny, ale przecież są one przede wszystkim dziełami pozaprawnej działalności adwokackiej, znakiem tradycji artystycznych szczecińskiej palestry. Przypominają nam o historii Izby, o tym, że adwokatura to nie tylko sala sądowa. Wprowadzają w życie hasła „Mecenasi sztuki” czy też „każdy ma prawo do kultury”. Kto, jeśli nie adwokaci, powinien bowiem wspierać sztukę?
Nie ustaliłem, ile było plenerów malarskich w Niechorzu, ale być może dzięki tej akcji doczekamy kolejnego?