W dniach od 1 do 3 października br. w Kazimierzu nad Wisłą odbyła się Konferencja Komisji Aplikacji Adwokackiej działającej w ramach Naczelnej Rady Adwokackiej z udziałem kierowników szkolenia ze wszystkich Izb. Była ona poświęcona realizacji praktyk w sądach i prokuraturach oraz nowelizacji w ramowym programie szkolenia.
Omawiano również zaproponowane zmiany w Regulaminie odbywania aplikacji adwokackiej, a także Regulaminie konkursów krasomówczych. Zwrócono uwagę na prawidłowe i racjonalne gospodarowanie finansami aplikantów, na które składają się czesne, opłata samorządowa oraz obowiązkowe wpłaty od każdego adwokata na fundusz aplikancki, która występuje jedynie w niektórych Izbach. Ma to wpływ na zwalnianie aplikantów od ponoszenia w całości lub części opłaty rocznej, bądź też rozkładania jej na raty.
Podstawą do dyskusji były wyniki anonimowej ogólnopolskiej ankiety przeprowadzonej w czerwcu 2021 roku wśród aplikantów wszystkich Izb i lat szkoleniowych. Była ona realizowana w trybie online poprzez system e-SOA. W ankiecie wzięli udział także aplikanci naszej Izby.
Obrady były doskonale przygotowane merytorycznie, a wystąpienia szkoleniowców wywołały rzeczową dyskusję, co przekładało się na wyniki głosowań. Pozostały jednak obawy, czy przeprowadzona ankieta może być reprezentatywna z uwagi na fakt, że wzięło w niej udział mniej niż połowa szkolonych aplikantów. Najważniejsze rekomendowane zmiany dotyczą konieczności wprowadzenia dla aplikantów ostatniego roku szkoleniowego egzaminu próbnego na warunkach i zasadach tożsamych z zawodowym egzaminem końcowym. Ma być on przeprowadzany w IV kwartale już od przyszłego roku. Z dużym zainteresowaniem spotkały się anonimowe ankiety ewaluacyjne, prowadzone obecnie nie w każdej Izbie. Ich celem ma być ocena tak poziomu jak i jakości szkolenia. Pragnę zauważyć, że taka ankieta w naszej Izbie przeprowadzana jest od lat jesienią każdego roku.
Omawiano także istotne problemy realnego patronatu i form prowadzenia zajęć przez przygotowanych dobrze merytorycznie i dydaktycznie wykładowców. Rozważana jest bardzo rozsądna zmiana § 19 ust. 4 Regulaminu odbywania aplikacji adwokackiej poprzez ustalenie, że w przypadku negatywnej oceny z jakiegokolwiek bloku na kolokwium czy sprawdzianie, konieczność jego poprawienia byłaby tylko w tym niezaliczonym zakresie, a nie z całości materiału.
W konferencji wzięli aktywny udział wszyscy Prezesi Naczelnej Rady Adwokackiej. Rekomendowane zmiany, a także inne stanowiska zostały przekazane Prezydium NRA, które podejmie dalsze działania dotyczące toku szkolenia w nadchodzących latach.