Koło Naukowe LexUS jest organizacją reaktywowaną w 2021 roku, po niemal piętnastu latach przerwy w działalności. Zrzesza blisko 40 studentów, którzy z uwagi na swoje ambicje, umiejętności i zacięcie naukowe zdecydowali się czas studiów spożytkować na coś więcej niż samą naukę oraz zdawanie egzaminów.
Zarówno w swojej pierwszej, jak i aktualnej odsłonie, koło działa i rozwija się pod czujnym okiem opiekun naukowej, doktor Beaty Kanarek. Od 2021 roku tutorami koła są również asystenci Paweł Nowotko oraz Patryk Kupis.
W ciągu trzech lat działalności członkowie koła zorganizowali sześć ogólnopolskich konferencji naukowych, dziesiątki spotkań naukowych oraz innych inicjatyw. Praca ta zaowocowała sformowaniem wokół naszego koła nieoficjalnej grupy studentów oraz doktorantów, którzy regularnie odwiedzają Szczecin w celu zacieśniania więzi znajomości oraz odbywania naukowych debat. Tak również było podczas Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej Młodych pt. „Filozofia w prawie, prawo w filozofii”, która odbyła się w budynku Biblioteki Międzywydziałowej Uniwersytetu Szczecińskiego, 24 maja 2024 roku.
Konferencja ogłoszona w marcu bieżącego roku zyskała dużą popularność w studenckim środowisku naukowym. Z kilkudziesięciu zgłoszeń członkowie Rady Naukowej dokonali selekcji 24 referatów, które zostały wygłoszone podczas tego naukowego wydarzenia. W skład Rady Naukowej weszli doktorzy Maciej Juzaszek z Uniwersytetu Wrocławskiego, Michał Krotoszyński z Uniwersytetu im. Adama Mackiewicza w Poznaniu oraz Mateusz Zeifert z Uniwersytetu Śląskiego.
Tematyka wystąpień obejmowała szeroki zakres zagadnień, od wpływu sztucznej inteligencji na sądownictwo, przez socjologiczne analizy koncepcji prawnych w Indiach, Chinach oraz rdzennych ludach Kanady, aż po ujmowanie myśli znanych filozofów i prawników jak Immanuela Kanta, Jeremy’ego Benthama, Hansa Kelsena czy Bronisława Wróblewskiego. Wszystkie zagadnienia przedstawiane były w oparciu o koncepcje i teorie filozoficzne tworząc pole do merytorycznej i rzeczowej dyskusji.
W dniu konferencji uroczystego otwarcia wydarzenia dokonała opiekun koła, dr Beata Kanarek, Prodziekan ds. kształcenia Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Same prezentacje i dyskusje przebiegały z kolei pod auspicjami moderatorów paneli: prof. Olgierda Boguckiego, dr Ewy Jędrzejewskiej, dr Ewy Michałkiewicz-Kądzieli, dr. Michała Peno, dr. Macieja Juzaszka oraz dr. Michała Krotoszyńskiego. Doświadczeni naukowcy wzbogacili konferencję o swe trafne uwagi, szczegółowe pytania oraz szeroką wiedzę z zakresu teorii i filozofii prawa.
Podczas wydarzenia mogliśmy gościć kilkudziesięciu uczestników konferencji, zarówno czynnych, jak i biernych, z jedenastu ośrodków naukowych. Poznaliśmy tym samym studentów m.in. z Uniwersytetu Gdańskiego, Uniwersytetu Śląskiego, Uniwersytetu Jagiellońskiego czy Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Bezcenną wartością wydarzeń naukowych tej skali jest możliwość spotkania studentów z całej Polski oraz wspólna wymiana doświadczeń i poglądów.
Dzięki uprzejmości Biblioteki Międzywydziałowej Uniwersytetu Szczecińskiego i użyczeniu jednej z sal konferencyjnych, w której odbyła się opisywana konferencja, wydarzenie zaistniało jednocześnie w przestrzeni internetowej. W sposób zdalny wzięli udział w konferencji ci prelegenci, którzy nie mogli pozwolić sobie na podróż do Szczecina, lecz niemniej uświetnili wydarzenie swoimi wystąpieniami. Do takich osób należą profesor Prabhpreet Singh i Annriya Liz Siji z Christ University Lavasa w Indiach. W swoim wspólnym wystąpieniu przedstawili elementy systemu prawnego Indii, dokonując analizy porównawczej z czystą teorią prawa Kelsena. Wzbudzenie zainteresowania konferencją, nie tylko poza granicami Polski, ale również Europy, podkreśliło jak ważna jest integracja międzynarodowa środowisk prawniczych. Konferencje naukowe są do tego doskonałą okazją.
Po wielu godzinach dyskusji nad twierdzeniami Shopenhauera, praworządności czy stanowienia prawa, nadszedł czas na zasłużony odpoczynek i posiłek. Byliśmy zaszczyceni móc zaprosić prelegentów do restauracji Spiżarnia Szczecińska. Podczas pobytu w Szczecinie młodych naukowców spoza naszego regionu, nasi goście mogli skosztować przysmaków regionalnej kuchni. Odwiedziny w tej restauracji pozwoliły na kontynuowanie debat naukowych, rozpoczętych podczas paneli konferencyjnych. Wspólny posiłek stał się także świetną okazją do nawiązania nowych znajomości koleżeńskich i podtrzymania tych już istniejących. Osoby, które jeszcze tego samego dnia były sobie nieznajome, mogły poznać swe wzajemne zainteresowania oraz podzielić się z innymi szczegółami swojej działalności naukowej i wymienić doświadczeniami.
Konferencja nie odbyłaby się, gdyby nie wsparcie, jakie koła naukowe otrzymują od Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Jako prezes KN LexUS odczuwam ogromną radość i dumę widząc, ile jest w stanie zdziałać zgrana grupa studentów, która prócz tego, że stanowi koło naukowe, to przede wszystkim bardzo się nawzajem lubi. Jestem jednak świadomy, że sukces nie zostałby osiągnięty, gdyby nie wkład opiekuna oraz tutorów naszego koła naszej Almæ Matris – Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego oraz (przede wszystkim!) studentów chętnych do prowadzenia badań naukowych i dzielenia się nimi podczas takich wydarzeń.
Sukces Koła Naukowego LexUS podczas Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej Młodych pt. „Filozofia w prawie, prawo w filozofii” stanowi dla nas, studentów, kolejną motywację do jeszcze większego wkładu w życie Uniwersytetu i ogólnopolskie akademickie środowisko prawnicze. Widząc, ile byliśmy w stanie osiągnąć dotychczas, w nowy rok akademicki wkroczymy z nowymi pomysłami w głowach oraz zapałem do działania.