24 września 2016 r. przeprowadzone zostały państwowe egzaminy wstępne na aplikacje adwokacką, radcowską, notarialną oraz komorniczą. Do egzaminów przystąpiło łącznie ok. 8.390 osób, przy czym na aplikację adwokacką zdawało ok. 2.960 osób, na aplikację radcowską – ok. 4.350 osób, na aplikację notarialną – ok. 730 osób, zaś na aplikację komorniczą – ok. 350 osób.
Według wyników opublikowanych na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości pozytywny wynik
z egzaminów uzyskało łącznie ok. 3.420 osób, tj. ponad 40% wszystkich zdających. Analizując poszczególne wyniki:
- egzamin wstępny na aplikację adwokacką zdało
ok. 42% (ok. 1 260 osób); - egzamin wstępny na aplikację radcowską zdało
ok. 40% (ok. 1 730 osób); - egzamin wstępny na aplikację notarialną zdało
ok. 44% (ok. 320 osób); - egzamin konkursowy na aplikację komorniczą
zdało ok. 31% (ok. 110 osób)1 źródło: dane statystyczne ze strony www.ms.gov.pl
Na aplikację adwokacką w Szczecinie dostało się 29 osób na 51 zdających i była to najwyższa zdawalność ze wszystkich komisji w kraju. Z kolei na aplikację radcowską w Szczecinie na 112 zdających, pozytywny wynik z egzaminu uzyskało 49 osób. Na aplikację komorniczą w komisji obejmującej obszar właściwości izb komorniczych w Poznaniu i Szczecinie dostało się w tym roku 15 osób na 44 przystępujących do egzaminu, zaś na aplikację notarialną na 113 zdających pozytywny wynik uzyskało 61 osób (również komisja obejmująca obszarem Poznań i Szczecin).
Wyniki egzaminów wstępnych na aplikacje adwokacką, radcowską i notarialną z br. są wyższe niż
w roku poprzednim. Jedynie na aplikacji komorniczej zdawalność okazała się być niższa niż w 2015 r.
W ocenie zdających, tegoroczny egzamin poziomem trudności zbliżony był do zeszłorocznego. Zaskoczeniem dla zdających były pytania z ustaw o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, a także pytania dotyczące zagadnień związanych z prawem Unii Europejskiej. Zastanawiającym natomiast było, że w wykazie aktów prawnych obowiązujących na tegoroczny egzamin nie została uwzględniona ustawa o Trybunale Konstytucyjnym, której znajomość była stale wymagana w latach ubiegłych.
Wszystkim osobom, które uzyskały pozytywny wynik z egzaminu, redakcja In Gremio składa serdeczne gratulacje i życzy powodzenia na aplikacji!