Ostatnie miesiące dostarczyły aplikantom sporo stresu. Wielotygodniowe przygotowania, setki przeczytanych stron, orzeczeń, dziesiątki rozwiązanych kazusów. W dniach od 26 do 29 marca 2019 r. odbyły się egzaminy zawodowe (adwokacki oraz radcowski). Do egzaminu adwokackiego na terenie całego kraju przystąpiło ponad 1500 osób. W Szczecinie egzamin adwokacki pisało 35 osób. Najwięcej komisji egzaminacyjnych, bo aż 8, utworzono w Warszawie. Łącznie egzamin zawodowy przeprowadzało 26 komisji egzaminacyjnych powołanych przez Ministra Sprawiedliwości.
Od 2016 roku egzamin adwokacki trwa 4 dni. Każdego dnia zdający mierzą się z inną dziedziną prawa. Kolejno rozwiązują zadania z zakresu prawa karnego, prawa cywilnego, prawa gospodarczego, administracyjnego oraz zasad wykonywania zawodu i zasad etyki. 4 dni – 5 części egzaminu. Ostatniego dnia zdający mają do rozwiązania zadania zarówno z zakresu prawa administracyjnego, jak i etyki. Tego dnia czas jest wydłużony, zamiast 6 godzin (jak w dniach poprzednich), zdający mają do dyspozycji 8 godzin zegarowych. Zadania z obu dziedzin otrzymuje się od razu i to zdający decyduje, od którego rozpocznie i ile czasu poświęci na każde z nich.
Korytarz przed salą egzaminacyjną niczym hala odlotów
Na egzamin większość ze zdających zabierała liczne materiały. Niemalże każdy miał ze sobą walizkę podróżną wypełnioną tekstami aktów prawnych, komentarzami, orzecznictwem. W trakcie egzaminów możliwe było również korzystanie z programów prawniczych. Zadania rozwiązywane były na komputerach, żadna z osób zdających w komisji w Szczecinie nie zdecydowała się na pisanie ręczne. W skali kraju rozwiązywanie zadań przy użyciu sprzętu komputerowego wybrało ok. 99%.
Po kilku dniach od zakończenia egzaminu na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości opublikowane zostały opisy istotnych zagadnień – tzw. klucze odpowiedzi, niemające jednak charakteru wiążącego, a stanowiące jedynie wzór poprawnego rozwiązania zadania. W pierwszym dniu zdający mierzyli się z apelacją obrońcy, w drugim dniu również przygotować należało apelację. Na prawie gospodarczym do przygotowania była umowa komisu, zaś z prawa administracyjnego do sporządzenia była skarga do wojewódzkiego sądu administracyjnego. Kazus z etyki oscylował wokół licznych naruszeń zasad wykonywania zawodu. W tym roku kazusy ułożone były w taki sposób, że nie było miejsca na opinie o bezzasadności wnoszenia środków zaskarżenia.
Na wyniki zdający nie musieli zbyt długo czekać. Komisja w Szczecinie podała je już 18 kwietnia 2019 r. – 3 tygodnie po egzaminie. Nasze Koleżanki i Koledzy z innych komisji w Polsce, w tym m.in. w Warszawie, musieli czekać na wyniki blisko o tydzień dłużej. Zdawalność w Szczecinie uznać należy za bardzo dobrą. Na 35 osób podchodzących do egzaminu, wynik pozytywny uzyskało 30 zdających. Niemalże 86%-owa zdawalność. Egzamin zdały wszystkie osoby, które w grudniu 2018 r. ukończyły aplikację w Szczecińskiej Izbie Adwokackiej. Wprawdzie na dzień przygotowywania informacji o egzaminie nie dysponujemy jeszcze wynikami z innych komisji, jednak jest wielce prawdopodobne, że będzie to jeden z lepszych wyników w kraju.