Tegoroczny Tydzień Mediacji zainaugurowany został 12.10.2018 r. ogólnopolską konferencją „Ugoda mediacyjna – jakość, skuteczność, satysfakcja”, zorganizowaną przez Ministerstwo Sprawiedliwości we współpracy z Wydziałem Prawa i Administracji UKSW w Warszawie. Konferencja została otwarta przez dziekana WPiA UKSW prof. dr hab. Marka Michalskiego oraz podsekretarza stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Łukasza Piebiaka.
W całodniowym spotkaniu wzięli udział nie tylko mediatorzy, ale również adwokaci, radcowie i notariusze z różnych regionów kraju. Liczną grupę stanowili przedstawiciele środowiska sędziowskiego, w tym również koordynatorzy ds. mediacji w Sądach Okręgowych. Wśród uczestników byli także członkowie Ośrodka Mediacji przy OIRP w Szczecinie- r.pr. Anna Mazurek-Różynek i Piotr Puchalski.
Założeniem organizatorów konferencji było przygotowanie spotkania mającego charakter jak najbardziej praktyczny i warsztatowy, podczas którego prezentowane byłyby i omawiane problemy, z jakimi spotykają się mediatorzy, pełnomocnicy i sędziowie w procesie mediacji, istotne z punktu widzenia przygotowania treści ugody mediacyjnej przez mediatorów oraz oceny jej dopuszczalności i zatwierdzenia przez sąd, a następnie wykonalności, czyli skuteczności ugody zawartej przed mediatorem.
Konferencja odbyła się w formie czterech następujących po sobie paneli dyskusyjnych dotyczących ugód mediacyjnych w sprawach cywilnych, gospodarczych, pracowniczych oraz rodzinnych. Moderatorami i prelegentami poszczególnych paneli dyskusyjnych byli zarówno praktycy mediatorzy, jak i sędziowie, co pozwoliło na wymianę doświadczeń w zakresie przygotowania i zatwierdzania ugód mediacyjnych.
Przedstawiciele Ministerstwa Sprawiedliwości poinformowali o zaawansowanych pracach nad tworzeniem „Podręcznika pisania ugód mediacyjnych w sprawach cywilnych i gospodarczych”, który ma być wydawnictwem skierowanym przede wszystkim do mediatorów nieposiadających wykształcenia prawniczego lub niebędących jednocześnie zawodowymi pełnomocnikami. W trakcie spotkania część z zaproszonych prelegentów konferencji, będąca współautorami wydawnictwa, przedstawiła jego systematykę i założenia dotyczące treści merytorycznej. (…)
Duża ilość zadawanych podczas debaty pytań dotyczących konkretnych „przykładów z życia wziętych”, problemów interpretacyjnych i różnych rozwiązań stosowanych w skali kraju przedstawianych przez sędziów i mediatorów oraz pełnomocników, na które eksperci i paneliści konferencji nie potrafili często udzielić przekonujących lub zadowalających odpowiedzi, wskazuje, iż tego typu spotkania są potrzebne, ale wymagają szczególnie przemyślanego doboru adresatów konferencji oraz sposobu prezentacji i zakresu poruszanych treści merytorycznych.
W podsumowaniu konferencji można stwierdzić, że być może jest ona początkiem trendu, w którym o mediacji zaczną rozmawiać i dyskutować wszystkie zainteresowane nią środowiska, przechodząc z wieloletniego „poziomu ogólności”, do wymiany konkretnych propozycji i uwag oraz propozycji rozwiązań i metod użycia tego narzędzia rozwiązywania sporów. Jednocześnie warto, aby tego typu spotkania w formie jak najbardziej zbliżonej do warsztatów, realizowane były w wymiarze lokalnym. Tym bardziej, że Ministerstwo Sprawiedliwości w najbliższej przyszłości przewiduje dalsze zmiany w procedurze cywilnej dotyczące postępowania mediacyjnego, jak również sposobu certyfikacji umiejętności i wiedzy mediatorów.