Komisja Kształcenia Aplikantów Adwokackich zorganizowała 15 marca 2019 roku spotkanie przedstawiciela organów Adwokatury z aplikantami adwokackimi, na którym miałam zaszczyt reprezentować Koleżanki i Kolegów ze Szczecińskiej Izby. Przedmiotem spotkania było omówienie m.in. problemów, z jakimi borykają się aplikanci, tak na poziomie organizowanych szkoleń i corocznych kolokwiów, jak również w relacjach z patronami.
Przewodnicząca Komisji przedstawiła zarys zmian w procesie szkolenia aplikantów. Cotygodniowe zajęcia mają w znacznej mierze być nastawione na praktyczne zagadnienia i problemy. W miejsce wykładów, które były dotychczas podstawową formą prowadzenia szkoleń, powinna pojawić się żywa dyskusja i wspólne rozwiązywanie casusów. Jednym z pomysłów zaproponowanych przez aplikantów adwokackich było prowadzenie zajęć nie tylko przez adwokatów i sędziów, ale również i prokuratorów czy biegłych sądowych, którzy mogą przedstawić zupełnie inny punkt widzenia prowadzonych spraw i powstałych w trakcie problemów.
Dodatkowo przedstawiony został aplikantom nowy projekt, nad którym pracują przedstawiciele Naczelnej Rady Adwokackiej. Powstaje platforma internetowa, z której korzystać będą mogli tak adwokaci, jak i aplikanci adwokaccy, a która pozwoli na szerszą współpracę członków samorządu adwokackiego w całej Polsce. Projekt spotkał się z zainteresowaniem i szeroką aprobatą przedstawicieli samorządów aplikantów. Zaproponowali oni dodatkowe rozwiązania, które mogą zostać wcielone do tego pomysłu. Projekt jest dopiero w początkowej fazie tworzenia, jednakże bez wątpienia ułatwi prawnikom współpracę, a w dużych izbach pomoże aplikantom w znalezieniu patronów.
Jako zaproszeni delegaci wskazywaliśmy na problemy, z jakimi borykają się aplikanci w różnych zakątkach kraju. Oczywiście w zależności od liczby aplikantów w danej Izbie, są one zróżnicowane. Największe Izby nierzadko borykają się z problemem tzw. fikcyjnego patronatu (w Szczecinie ta „instytucja” nie występuje). Większość aplikantów wyraźnie akcentowała, że fundamentem aplikacji są nie tyle szkolenia, choć niezwykle ważne, co jednak relacja aplikant – patron. We wzorcowym modelu powinna opierać się ona na relacji uczeń – mistrz. Poświęcanie czasu, chęć dzielenia się swoją wiedzą i częstokroć wieloletnim doświadczeniem owocuje dla aplikanta pomyślnym ukończeniem aplikacji, zdaniem egzaminu i pomyślnym wejściem do zawodu. Dobre praktyki nauczone od patronów przekładają się również na nasz wizerunek w oczach sędziów, prokuratorów, a przede wszystkim klientów. Część aplikantów stanęła na stanowisku, że warto rozważyć nawet wydłużenie okresu, po którym adwokat może zostać patronem.
Drugą część spotkania poświęcono omówieniu planowanego na październik 2019 roku spotkania aplikantów adwokackich organizowanego w Gdańsku. Forum Aplikantów, bo pod takim hasłem ma odbyć się to wydarzenie, ma na celu wspólną pogłębioną analizę problemów nie tylko aplikantów, ale również kłopotów, z którymi w przyszłości będziemy musieli się zmierzyć po wpisaniu na listę adwokatów. Aplikanci z całej Polski zadeklarowali chęć pomocy w organizowaniu tego przedsięwzięcia. Mam nadzieję, że przygotowania będą szły pełną parą, a tego typu spotkania powinny na stałe wpisać się w terminarz wydarzeń organizowanych przez Naczelną Radę Adwokacką.
Delegaci wyrazili potrzebę częstszych tego typu spotkań. Możliwość przedyskutowania problemów i poznawania innych punktów widzenia pozwala na wdrożenie zmian w samym sposobie wykonywania pracy aplikanta. Prywatnie, żywię głęboką nadzieje, że postulaty prezentowane przez aplikantów zostaną poważnie przeanalizowane, a przedstawiciele organów samorządu znajdą sposoby na ich rozwiązanie. Nie możemy zapominać, że adwokatura to przecież zarówno adwokaci, jak i aplikanci adwokaccy.