W dniu 4 kwietnia 2019 roku o godzinie 18.00 w siedzibie naszej Izby odbył się Wieczór Poezji, Tańca i Śpiewu promujący wiersze Małgorzaty Hrycaj zawarte w tomiku „Aponia w ogrodzie”.
W ten sposób Poetka zaprosiła nas do ogrodu swojej poezji promując tomik wierszy: „Aponia w ogrodzie”. Autorka jest szczecinianką, absolwentką Uniwersytetu Szczecińskiego, logopedą. Sercem jednak, jak sama twierdzi, jest góralką i każdą wolną chwilę spędza w swoim ukochanym Kościelisku. Jej życie wypełnia poezja, taniec i wędrówki po górach. Jest także laureatką licznych konkursów literackich.
Małgorzata Hrycaj jest autorką wielu tomów poetyckich: „Pod baldachimem krwawnika” (2016), „Aponia w ogrodzie” (2018). Publikowała swoje wiersze w szeregu czasopism, m.in.: „Poezja dzisiaj”, „LiryDram”, „Gazeta Kulturalna”, w antologiach: „Łódź tkanina z wadami” (2015), „Złotopotockie impresje” (2017), „Antologia poetów polskich” (2017), „Przepływający świat słowa” (2017), „Pętla” (2017), „Almanach Wierszy Krakowskich” (2018), „Metafora współczesności” (2018), „Poezja po zmroku” oraz w e-magazynach: „Minotauryda”, „Na stronie”, „Przemyska Loża Artystyczna”.
To także redaktorka Magazynu Kulturalnego Horyzont i kandydatka do szczecińskiego oddziału Związku Literatów Polskich. Należy do Stowarzyszenia Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza, jest honorowym członkiem Janowskiego Klubu Literackiego.
Rozmowę z naszą poetką, a także asystę w recytacji twórczości pani Małgorzaty, prowadziła pani Róża Czerniawska-Karcz – poetka, eseistka, publicystka, redaktorka serii Akcent, animatorka kultury i także szczecinianka. Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Od 35 lat w zawodzie nauczyciela. Od 2001 roku w szczecińskim oddziale ZLP, w latach 2011-2015 prezes oddziału. Autorka dziesięciu tomów oraz dwóch arkuszy poetyckich. Prowadząca czwartkowe Wieczory Literackie w Pałacu Młodzieży w Szczecinie.
Oprawę zapewniła grupa tańca etnicznego pod kierownictwem Justyny Kozłowskiej, tancerki i choreografa, instruktorki z wieloletnim doświadczeniem, której pasją jest taniec afrykański, orientalny oraz hawajskie hula. Mieliśmy okazję zobaczyć pokaz kilku egzotycznych tańców w wykonaniu pań: Anny Łoś, Agaty Derejczyk, Katarzyny Krupczyńskiej, Małgorzaty Klimaszewskiej, Renaty Brzozowskiej, Moniki Niesyn oraz Małgorzaty Hrycaj i Justyny Kozłowskiej.
Dodatkowo mieliśmy przyjemność wysłuchać kilku piosenek w wykonaniu pani Anety Hryckiewicz i obejrzeć pokaz etiudy poetyckiej „Taniec wiosny”. W klimatycznych pomieszczeniach SIA, w blasku świec, przy lampce doskonałego wina zgromadzeni goście usłyszeli:
Góry doliny gniazda orłów
Ślady kierpców wypalonych
Watr dźwięki nut Sabałowych
Wiersze ubrane w spodnie
Z parzenicami nieskończoność
Przestrzeni…
Czy mnie pomieścisz
Mając na względzie, iż nasz świat pędzi nieprzerwanie, warto przystanąć na chwilę. Doznać czegoś innego, egzotycznego, jak na nasze czasy – pasji, zaangażowania i piękna poezji, tańca, śpiewu. Dostrzec blask sztuki i zanurzyć się w jego odmętach. Choć na chwilę. Zapominając o codzienności w gronie koleżanek i kolegów. Miejmy nadzieję, że podobne wieczory będą nam towarzyszyć częściej. Pomni faktu, iż wśród nas osób z pasją z pewnością nie brakuje, liczymy na kolejne spotkania, odkrycia talentów i niezapomniane doznania estetyczne.