Grudzień to czas magiczny i świąteczny. Przynajmniej tak wydaje się każdemu z nas. Nie wszyscy mają możliwość świętowania w radosnej, rodzinnej i przepełnionej ciepłem, bliskością oraz życzliwością atmosferze. O tych osobach, które borykają się nie tylko z problemami społecznymi, ale i prawnymi, pamięta cały czas społeczność tzw. klinicystów – osób posiadających społeczne ADHD, kierujących swą aktywność do najbardziej potrzebujących wsparcia. Co zaskakuje – w rzeczywistości nieustannej rywalizacji, walki o miejsce na podium w różnorodnych konkursach i rankingach przedstawiciele środowiska akademickiego i samorządów prawniczych działają wspólnie. Pokazała to niejedna wspólnie realizowana inicjatywa. Jednak to grudniowe spotkanie przedstawicieli klinik prawa z całego świata zdeterminowało działalność szczecińskiej poradni prawnej w ostatnich miesiącach. O czym mowa?
W dniach 1-4 grudnia 2022 r. odbyła się International Conference of Legal Clinics in Poland: “If not legal opinion, then what? A modern model of legal clinics” (Międzynarodowa konferencja klinik prawa w Polsce „Jak nie opinia prawna, to co? Nowoczesny model poradni prawnych”). Czterodniowa konferencja jest wyzwaniem. A jeśli ma ona charakter międzynarodowy, to wyzwanie staje się jeszcze większe. Szczęśliwie zespół Kliniki Prawa WPiA US dzielnie walczył na polu organizacyjnym, dzięki czemu dzisiaj z dumą patrzymy za siebie, wracając wspomnieniami do najbardziej szalonego weekendu w ostatnim czasie.
Pierwszego dnia konferencji, tj. 1.12.2022 r. odbyły się 3 sesje w ramach panelu studencko-doktoranckiego realizowanego on-line. W tej części konferencji udział wzięło 21 najmłodszych przedstawicieli nauki, reprezentujących 10 ośrodków naukowych. W kolejnych trzech dniach konferencji, tj. 2-4.12.2022 r. odbyło się pięć sesji. Każda z nich moderowana była przez przedstawiciela kliniki prawa w Polsce. Jedną z nich moderowała przedstawicielka instytucji wspierającej konferencję – CMS Warsaw. Łącznie czynny udział w konferencji wzięło ponad 60 przedstawicieli reprezentujących 38 ośrodków naukowych i organizacji pozarządowych z Polski i świata. Dodatkowo organizatorzy zorganizowali tzw. Okrągły stół, w trakcie którego zaproszeni goście i przedstawiciele szczecińskich samorządów prawniczych wspólnie z Zastępcą Rzecznika Praw Obywatelskich – dr Hanną Machińską dyskutowali nad współczesnym modelem studenckich poradni prawnych. Panel moderowany był przez Ewelinę Gee-Milan – Dyrektor Studenckiej Poradni Prawnej Uczelni Łazarskiego. Wzięli w nim udział:
- dr Hanna Machińska – Zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich
- dr Filip Czernicki – Prezes Fundacji Uniwersyteckich Poradni Prawnych
- dr Wojciech Bożek – Prodziekan ds. Ewaluacji WPiA US »
- kom. Monika Klecha – członek Rady Izby Komorniczej w Szczecinie
- dr Przemysław Mijal – Dziekan Okręgowej Izby Radców Prawnych w Szczecinie
- dr hab. Delaine Swenson – reprezentant Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.
Celem konferencji było omówienie propozycji modelu funkcjonowania bezpłatnego poradnictwa prawnego z uwzględnieniem systemowym klinik prawa, który będzie możliwy do wdrożenia w polskim systemie prawnym. Uczestnikami obrad byli zarówno przedstawiciele korporacji prawniczych, koordynatorzy polskich Klinik Prawa oraz goście zagraniczni zaangażowani w funkcjonowanie bezpłatnego poradnictwa prawnego i klinik prawa. Wydarzeniami towarzyszącymi konferencji były spotkania Władz Rektorskich i wydziału z przedstawicielami University of Prishtina, University „Ukshi Hoti” Prizren z Kosowa, a także z przedstawicielami uczelni i organizacji z Ukrainy i Mołdawii. Zorganizowaliśmy dla naszych gości także pokaz Sali symulacji wirtualnej rzeczywistości oraz Kliniki Prawa WPiA US. Uczestnicy konferencji świętowali także 20-lecie Fundacji Uniwersyteckiej Poradni Prawnej, zrzeszającej 27 klinik prawa w Polsce. Całość wydarzenia była ilustrowana przez niezawodnego rysującego sędziego – SSR Arkadiusza Krupę, który formalnie od października zasilił szeregi Kliniki Prawa WPiA US. Pan Sędzia jak zwykle umilił swoimi rysunkami wspólny czas, a trafność jego satyrycznego podejścia do prawniczej rzeczywistości sprawiła radość każdemu z prelegentów.
Konferencja nie mogłaby odbyć się, gdyby nie jej Organizatorzy i Partnerzy. Poza Wydziałem Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego byli to: Fundacja Uniwersyteckich Poradni Prawnych, Stowarzyszenie Amicus Facultatis Iuris Stetinensis, Instytut Przedsiębiorczości i Służb Publicznych. Do grona organizatorów wspierających dołączyła Okręgowa Izba Radców Prawnych w Szczecinie oraz Izba Komornicza w Szczecinie. Co niezmiernie nas ucieszyło, konferencja została objęta Patronatem Honorowym Rzecznika Praw Obywatelskich – prof. Marcina Wiącka, a w jej trakcie czynny udział wzięła p. dr Hanna Machińska – Zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich. Staraniem organizatorów projekt uzyskał wsparcie finansowe pochodzące z dwóch grantów, tj. z Konkursu Ministra Edukacji i Nauki – Doskonała Nauka – Wsparcie konferencji oraz Small Grant przyznany przez Global Alliance for Justice Education. Konferencję wsparli także CMS Warsaw oraz Kancelaria Komornika Sądowego Marcina Borka. Patronat medialny nad konferencją objęli: wydawnictwo C.H. Beck, Kwartalnik „Klinika”, Portal prawo.pl oraz Dziennik Rzeczpospolita. Szczególne podziękowania kierujemy w stronę Redakcji czasopisma In Gremio, które wspiera Klinikę Prawa WPiA US w codziennym funkcjonowaniu i także objęło swoim patronatem ubiegłoroczną inicjatywę, a także Jakubowi Wieczorkowi z Agencji Artystycznej „ELITA”, który dbał o każdy, nawet najmniejszy szczegół, co przy hybrydowej realizacji konferencji nie jest zadaniem łatwym. Partnerami projektu był MSBF sp. z o.o., MediaDesign oraz Courtyard by Marriott Szczecin City, w którym odbywały się obrady oraz Jubileusz 20-lecia Fundacji.
Jako główny koordynator tego przedsięwzięcia z dumą mogę już teraz powiedzieć, że było to wydarzenie, które nauczyło nas wiele, pozwoliło na spojrzenie na to, jak funkcjonują kliniki prawa w innych zakątkach Polski czy świata. Jednocześnie przepełnia mnie radość, że tak wielu uczestników, w tym najmłodszych przedstawicieli nauki wzięło w niej udział. Ze swojej strony mogę jedynie skierować podziękowania na ręce Kolegium Rektorskiego Uniwersytetu Szczecińskiego, Władz Dziekańskich Wydziału Prawa i Administracji US za nieustanne wsparcie i życzliwość, którego doświadczaliśmy na każdym etapie organizacji klinicznego przedsięwzięcia. Podziękowania kieruję także do Współorganizatorów, Organizatorów Wspierających, Partnerów, Instytucje wspierające oraz… mojego zespołu. W szczególności dziękuję Marcie i Jej Studentom, Mateuszowi, Piotrowi i Arkowi – z Wami można przenosić góry, a na pewno planować kolejne wydarzenia!
Konferencja to nie wszystko. Jak grudzień, to Mikołaj, a Mikołaj w połączeniu z Kliniką Prawa, to… Mikołajkowe spotkanie z paragrafem. Na zaproszenie Pełnomocniczki Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego ds. równego traktowania kobiet – Bogny Czałczyńskiej, pod czujnym okiem Sędziego Arkadiusza Krupy przeprowadziliśmy symulację rozprawy sądowej dotyczącej hejtu. Symulacja odbyła się w murach Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka na Pomorzu Zachodnim. Marzenie przywiezione z tegorocznego Festiwalu Pol’and’Rock stało się faktem. Na scenie dawnego Kina Delfin stanęli aktorzy z Teatru Polskiego i Teatru Kameralnego w Szczecinie – Michał Janicki i Adam Dzieciniak, wcielając się w rolę oskarżonego i świadka. Ale to nie koniec spełnionych marzeń. Kolejny raz udowodniliśmy, że szczecińskie samorządy prawnicze łączą siły! Tak było i tym razem, ponieważ w symulacji udział wzięła Pani Prokurator – Aneta Pich, Pani Komornik – Monika Klecha, Pani Mecenas Karolina Werema-Karłuk, Pani Mecenas Martyna Maciejewska-Przyłucka, a także Dziekan Okręgowej Izby Radców Prawnych w Szczecinie – Pan dr Przemysław Mijal oraz Wicedziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Szczecinie – Pan Mecenas Piotr Mazuro. W symulacji w rolę świadka wcielił się znany wszystkim szczecinianom i nie tylko – pomysłodawca i twórca Wieczornego biegania w Szczecinie – Pan Wojciech Kępka. Gościem specjalnym był zaś Pan Piotr Niemczyk, odgrywający rolę biegłego sądowego. Cieszymy się, że szczecińska Klinika Prawa kolejny raz gromadzi na swoich wydarzeniach przedstawicieli niemalże wszystkich samorządów prawniczych w regionie Pomorza Zachodniego. Tego rodzaju inicjatywy to doskonały pretekst do podejmowania próby w celu zwiększania świadomości prawnej wśród młodzieży. Czy na tym kończą się działania szczecińskiej poradni prawnej? Z radością muszę odpowiedzieć negatywnie… to dopiero początek! Do zobaczenia na prawniczym szlaku! •