18 maja. Można by rzec – „zwykły dzień”. Tego właśnie dnia w 1872 r. na ulice Lipska wyjechały pierwsze tramwaje konne, w 1910 r. Ziemia znalazła sę w warkoczu Komety Haleya, w 1965 r. izraelski szpieg Eli Cohen został powieszony publicznie na placu Marjeh w Damaszku (przy okazji polecamy dostępny na jednej z platform filmowych serial opowiadający o jego losach), a w 1652 roku ogłoszono… zniesienie niewolnictwa w Rhode Island w Nowej Anglii. Wreszcie, w 2021 r., 29 odważnych, w tym 18 aplikantów Szczecińskiej Izby Adwokackiej, przystąpiło do egzaminu adwokackiego.
Cztery dni ciężkich batalii z zadaniami egzaminacyjnymi, własnymi słabościami, stresem, zakończyły trzyletni okres aplikacji adwokackiej (w znakomitej większości, choć niektórym potrzeba było 4 lat. Przyjmijmy jednak, na potrzeby tego artykułu, że był to ich świadomy wybór). Wreszcie, 14 czerwca, udostępnione zostały wyniki tej nierównej walki. 22 z 29 złożyło egzamin z wynikiem pozytywnym. Najlepszy wynik egzaminu, ze średnią z ocen 4,8, uzyskali aplikanci Paulina Rycombel (patron – adw. Przemysław Przytuła) oraz Tomasz Raczkowski (patron – adw. Robert Majchrzak). Wyzbywając się przy tym fałszywej skromności, przyznać trzeba, że poziom, jaki zaprezentowali wszyscy zdający, z pewnością daje rękojmię doskonałego przygotowania do wykonywania zawodu. Walka o pierwsze miejsce na podium była bardzo wyrównana. Średnią z ocen w wysokości 4,6, dającą możliwość pochwalenia się drugim wynikiem, osiągnęło ex aequo aż 4 egzaminowanych.
Zastanawiacie się pewnie Państwo, czy tegoroczny egzamin był trudny? Zdaniem większości egzaminowanych autorzy zadań byli przede wszystkim konsekwentni. Z każdym dniem poziom skomplikowania zaserwowanych problemów niewątpliwie rósł. O ile do zadania z prawa karnego wszyscy przystępowali z szerokim uśmiechem, o tyle już zadanie z prawa administracyjnego mogło spowodować co najmniej stan przedzawałowy. Zresztą, najlepszym dowodem na powyższe mogłyby być „logi” z komputerów egzaminowanych. Każdego dnia prawdopodobnie wszyscy egzaminowani kończyli rozwiązywanie zadania w ostatnich minutach czasu. Szczęśliwie, dla znakomitej większości, udało się!
Wszystkim, którzy złożyli egzamin z wynikiem pozytywnym serdecznie gratulujemy. Wszystkim, którym się nie powiodło, życzymy cierpliwości w sporządzaniu odwołań, a w ostateczności, powodzenia w przyszłym roku.
Do zobaczenia na ślubowaniu!