Oddział Warszawski Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia od stycznia 2018 r. rozpoczął organizację spotkań z prawnikami, przedstawicielami wymiaru sprawiedliwości. Spotkania są cykliczne, odbywają się raz w miesiącu w środy. Naszym głównym zamierzeniem jest przedstawienie prostym i zrozumiały językiem zagadnień związanych z funkcjonowaniem wymiaru sprawiedliwości. Stąd też nazwa Prosto o Prawie, która powinna był czytelnym sygnałem, iż spotkania są przeznaczone dla wszystkich, nie tylko prawników.
Chcemy, aby cykl spotkań w nieformalnej atmosferze pozwolił nam na prowadzenie ciekawych dyskusji na temat wszystkich bieżących problemów wymiaru sprawiedliwości. Nie bez znaczenia jest czas, w którym zainicjowaliśmy nasze spotkania – moment, w którym dochodzi do gruntownej przebudowy instytucji stojących na straży niezawisłości sędziów i niezależności sądów. Chcemy rozmawiać o tym, jakie znaczenie będą miały dla każdego obywatela zmiany w sposobie powoływania członków Krajowej Rady Sądownictwa czy kompletna reorganizacja, również kadrowa Sądu Najwyższego.
Miejscem naszych pierwszych trzech spotkań była Klubokawiarnia CH25, związana z szeregiem inicjatyw społecznych, a dodatkowo usytuowana w centrum Warszawy i w pobliżu Sądu Okręgowego. Pierwszym naszym gościem był sędzia Jarosław Gwizdak, laureat plebiscytu Obywatelski Sędzia Roku 2015, a jego wystąpienie było skoncentrowane na udzieleniu odpowiedzi na pytanie – S(k)ĄD biorą się konflikty? To pierwsze spotkanie pokazało jak bardzo są potrzebne tego rodzaju wydarzenia. Publiczność chętnie zadawała pytania i dzieliła się swoimi spostrzeżeniami na temat funkcjonowania sądów. Naszymi kolejnymi gośćmi byli sędzia Krystian Markiewicz i adw. Michał Wawrykiewicz związany z inicjatywą #WolneSądy. Jest to grupa adwokatów przygotowujących krótkie filmy poświęcone skutkom wprowadzonych zmian w wymiarze sprawiedliwości na funkcjonowanie wszystkich obywateli. Tematem spotkania była rozmowa o reformie wymiaru sprawiedliwości i próba odpowiedzi na pytanie czy wprowadzenie zmian było konieczne. Gościem trzeciego spotkania był sędzia Grzegorz Chmiel – autor prawniczego bloga Sub Iudice, który z kolei podjął się próby udzielenie odpowiedzi na pytanie: Po co człowiekowi Sąd?
Ponieważ z miesiąca na miesiąc przychodziło coraz więcej osób podjęliśmy decyzję o zmianie miejsca spotkań i dzięki uprzejmości Centrum Kultury PaństwoMiasto przenieśliśmy się na ulicę Andersa 29, również w centrum Warszawy. Kolejnym naszym gościem był sędzia Igor Tuleya, który zmierzył się z pytaniem: Czym jest niezawisłość? Zainteresowanie tym spotkaniem przerosło nasze najśmielsze oczekiwania.
Jest to początek funkcjonowania naszego projektu, ale dotychczasowy przebieg wydarzeń nie potwierdził naszym obaw. Najbardziej baliśmy się, że organizowane przez nas spotkania mogą stać się pretekstem do dyskusji o konkretnych sprawach ich uczestników, narzekania na pracę sędziów i niekorzystne orzeczenia, ale nic takiego nie miało miejsca. Wśród publiczności pojawiły się znajome twarze prokuratorów, adwokatów i ławników sądowych. Cieszy nas również obecność młodych ludzi i studentów prawa.
Odpowiadając na pytanie o wspólny cel tych spotkań – odpowiadamy: chcemy odczarować wizerunek sędziego zamkniętego w szklanej wieży, komunikującego się ze społeczeństwem tylko za pośrednictwem swoich orzeczeń. W momencie tak trudnym i przełomowym, kiedy trwa „reforma” wymiaru sprawiedliwości, chcemy mieć swój udział w debacie publicznej. Skoro nie jesteśmy zapraszani do zabrania głosu w oficjalnej dyskusji to będziemy to robić innymi sposobami. Dopóki miejsca dla publiczności na naszych spotkaniach będą zajęte – możemy mieć pewność, że nasza inicjatywa jest potrzebna.