Z inicjatywy naszej Izby, w styczniu bieżącego roku, zostało podpisane porozumienie z Uniwersytetem Szczecińskim o współpracy w zakresie organizowania wydarzeń dydaktyczno-wychowawczych oraz integracyjnych.
Uniwersytet reprezentowany był przez dr hab. prof. US Ewelinę Cała-Wacinkiewicz p.o. dyrektora Instytutu Nauk Prawnych i dr Beatę Kanarek p.o. dziekana Wydziału Prawa i Administracji. Ze strony Izby podpisał je Dziekan – Pan Mecenas Włodzimierz Łyczywek.
Celem porozumienia jest integracja środowiska adwokackiego i Uniwersyteckiego ze szczególnym wskazaniem na studentów Wydziału Prawa. Utworzony został „Pokój Prawniczy” w pomieszczeniach Wydziału, którego formę, tematykę i zakres spotkań określą organizujący je adwokaci. Będą także prowadzone wykłady, ale już w ramach odpowiednio przygotowanych sal wykładowych. Planowane są symulacje rozpraw sądowych, podobnie jak ma to miejsce w ramach realizacji bloku karnego dla I roku aplikacji adwokackiej.
Pierwsze spotkania Pokoju w ramach rozmów „O prawie przy kawie” przewiduje się na początek i koniec marca. Tematyka ma dotyczyć istoty i roli Adwokatury w szeroko pojętym wymiarze sprawiedliwości. Planowana jest dyskusja na temat: „Czy adwokat przydaje się w życiu?”.
Omawiane będą różne pozycje książkowe o tematyce prawniczej. Nie wykluczone będą projekcje filmów i dyskusje na tematy związane z pokonywaniem codziennej rutyny. Na pierwszych spotkaniach planujemy rozmowy o książkach Iaina Morleya: „Adwokat diabła”, Ferdinanda von Schiracha, czy „O powołaniu adwokatury i sztuce obrończej” Fernanda Payena.
Myślę, że z zainteresowaniem spotkają się rozmowy na temat „Sztuki wymowy sądowej” Romana Łyczywka i Olgierda Missuny. Przewidujemy rozmowę o erystyce na bazie opracowań Artura Schopenhauera, a także odpowiedzialności lekarza za błędy medyczne.
Za realizację porozumienia ze strony Izby jest odpowiedzialny piszący te słowa, a za Uniwersytet Pan mec. Krzysztof Kubasik.
Zapraszam do współpracy nie tylko adwokatów Naszej Izby, ale także aplikantów wszystkich lat, bowiem to oni nie tak dawno byli współgospodarzami budynku przy ul. Narutowicza, w którym mieści się Wydział Prawa.
Oczekuję współpracy w konwersatoriach, dyskusjach i prezentacjach, a także w budowie form i dalszego modelu realizowanej współpracy. Propozycje w zakresie tematyki spotkań w „Pokoju adwokackim”, a także udziału w realizacji tego projektu będą mile widziane.