8 czerwca br. odbyło się coroczne, zwyczajne zgromadzenie Szczecińskiej Izby Adwokackiej. W auli Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Szczecińskiego zebrało się 312 adwokatów, co stanowiło 63% uprawnionych do głosowania i zezwoliło na podejmowanie uchwał.
Po wyborze adwokatów wchodzących w skład Prezydium Zgromadzenia oraz komisji mandatowej, skrutacyjnej i wnioskowej przystąpiono do składania sprawozdań za poprzedni rok. Jako pierwszy głos zabrał Dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Szczecinie – adw. Włodzimierz Łyczywek, przedstawiając działania i plany ORA. Następnie sprawozdanie złożyła adw. Monika Kowalczyk – Solak, przewodnicząca Komisji Rewizyjnej, nie wskazując na żadne zastrzeżenia co do działalności ORA, stanu finansów i wyniku finansowego Izby. Z kolei adw. Waldemar Juszczak, Rzecznik Dyscyplinarny Izby, wskazał na ilość i rodzaj skarg i zawiadomień, nad którymi przychodzi pracować Rzecznikowi i jego zastępcom. Zarówno Rzecznik Dyscyplinarny, jak i składająca sprawozdanie prezes Sądu Dyscyplinarnego Szczecińskiej Izby Adwokackiej, adw. Joanna Szałańska, zasygnalizowali rosnącą ilość postępowań, ale jednocześnie sprawną i wydajną pracę referatu, Rzecznika i jego zastępców oraz sędziów Sądu Dyscyplinarnego. Zarekomendowano członkom Izby podjęcie uchwał, przewidujących wyodrębnione środki finansowe na działalność Sądu Dyscyplinarnego. Następnie głos zabrał uczestniczący w Zgromadzeniu wiceprezes Naczelnej Rady Adwokackiej, adw. Jerzy Glanc, który poinformował zebranych o bieżącej działalności Naczelnej Rady Adwokackiej, kwestiach związanych z aplikacją adwokacką, postępowaniami dyscyplinarnymi, tajemnicą zawodową czy opracowywanym regulaminem działania rzeczników dyscyplinarnych. Wiceprezes NRA wskazał na znaczącą ilość inicjatyw pochodzących od Szczecińskiej Izby Adwokackiej, jak ta proponująca zaliczkowe wynagradzanie pełnomocników i obrońców wyznaczanych z urzędu, jako że obecnie obowiązujące regulacje prawne tej kwestii sprowadzają się w praktyce do nawet i wieloletniego „kredytowania” Skarbu Państwa przez adwokatów.
Kolejno przystąpiono do dyskusji nad złożonymi sprawozdaniami i projektami uchwał. Najżywiej debatowano nad finansami Izby i proponowanym podniesieniem kwoty składki samorządowej. Nadto poruszono kwestię przygotowań do obchodów stulecia adwokatury oraz podziękowano Okręgowej Radzie Adwokackiej za doskonałe przygotowanie szczecińskich uroczystości. Zasygnalizowano także konieczność dyskusji i zabierania głosu we wszelkich sprawach ważnych dla Izby – od integracji poczynając, na finansach Izby kończąc.
W wyniku głosowania nad uchwałami Zgromadzenie zatwierdziło działalność Okręgowej Rady Adwokackiej za okres sprawozdawczy oraz wynik finansowy Izby za rok 2018. Zdecydowano również o podwyższeniu składki, wyodrębniając fundusz postępowań dyscyplinarnych. Na dotychczasowym poziomie pozostawiono kwotę składki dla aplikantów. Wyrażono również aprobatę dla dalszego wydawania InGremio i częściowego finansowania publikacji. Przez aklamację przyjęto uchwały zaproponowane przez Zgromadzenie, dotyczące poparcia protestów pracowników sądów i prokuratury, niezależności adwokatów i szczególnego charakteru zawodowej tajemnicy adwokackiej.